Chodzi o uchwaloną 6 marca 2025 r. nowelizację ustaw: Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz Prawo o ustroju sądów wojskowych. Nowelizacja określa przesłanki delegowania przez Ministra Sprawiedliwości sędziego sądu powszechnego i sędziego sądu wojskowego do pełnienia obowiązków w innym sądzie – wyższym, równorzędnym albo niższym, i bez względu na rodzaj spraw rozpatrywanych w tym sądzie.
Delegowanie sędziów według nowych reguł
Jak czytamy na stronie Prezydenta RP, delegowanie do innego sądu będzie możliwe w przypadku uzasadnionych potrzeb tego sądu. Minister będzie musiał przeanalizować stopień opanowania wpływu spraw i obciążenie pracą sędziów i asesorów danego sądu w relacji do wartości tych parametrów w innych sądach. Uwzględni przy tym liczbę obsadzonych stanowisk sędziowskich i asesorskich, długotrwałe nieobecności sędziów i asesorów sądowych oraz planowane zwolnienia stanowisk sędziowskich.
Czytaj więcej
Czasowe delegowanie sędziego do innego sądu w celu odciążenia go nie będzie mogło odbywać się ze...
Przy delegowaniu sędziego minister będzie uwzględniać okres pełnienia służby sędziowskiej, doświadczenie w rozpoznawaniu spraw z określonego zakresu, sprawność postępowania w prowadzonych sprawach oraz ocenę wpływu delegowania na pracę sądu, w którym sędzia ma miejsce służbowe.
Każde delegowanie będzie ogłaszane w Biuletynie Informacji Publicznej, podobnie jak odwołanie z delegacji, a także ustąpienie z delegowania. Minister poda w BIP przesłanki, które przesądziły o delegowaniu albo odwołaniu. Dodatkowo każdą decyzję o odwołaniu z delegowania orzeczniczego minister będzie musiał uzasadnić.