„Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne” – piszą eksperci z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w obszernej analizie projektu o wcześniejszych emeryturach dla tancerzy. Nie pozostawiają suchej nitki na projekcie, który w marcu wywołał wysyp komentarzy w mediach i w internecie.
Zdaniem senatorów zawód tancerza jest wyjątkowo obciążający dla organizmu i wiąże się z licznymi kontuzjami
Projekt dotyczy tancerzy zawodowych, czyli głównie baletowych. Obecnie podlegają oni ogólnym zasadom dotyczących uprawnień emerytalnych, jednak mogą skorzystać z emerytury pomostowej, która przysługuje kobietom po ukończeniu 55. i mężczyznom po 60. roku życia. Zgodnie z propozycją senatorów będą mogli przechodzić na emerytury jeszcze wcześniej, a konkretnie: w wieku 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn po przepracowaniu co najmniej 20 lat.
Czytaj więcej
W czwartek Senat zdecydował o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy wprowadzającej nową uprzywilej...
Powód? Jak uzasadniają autorzy projektu, taki właśnie wiek emerytalny tancerze mieli do 2009 roku, co było uzasadnione charakterem ich pracy. „Tancerze narażeni są na ciągłe kontuzje, a wyczerpujące treningi i częste występy wyniszczają ich organizmy” – piszą w uzasadnieniu. Ich zdaniem podwyższenie wieku emerytalnego spowodowało kryzys zawodu i problemy z kompletowaniem zespołów baletowych.
Sejmowi prawnicy mają liczne zastrzeżenia: od systemowych do szczegółowych
Propozycja została zaakceptowana w głosowaniu w Senacie i trafiła do Sejmu, gdzie musi przejść cały proces legislacyjny. Na drodze może jednak stanąć opinia sejmowych prawników. Wprost wynika z niej, że projekt jest bublem prawnym.