Projekt o emeryturach tancerzy to bubel? Krytyczna opinia w Sejmie

Prawnicy z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji nie zostawiają suchej nitki na projekcie senatorów, którzy chcą wysłać tancerzy zawodowych na wcześniejszą emeryturę. Jednak i tak projekt ma szanse na uchwalenie – wynika z naszych informacji.

Publikacja: 26.05.2025 18:07

Wcześniejsze emerytury dla tancerzy? „Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą powa

Wcześniejsze emerytury dla tancerzy? „Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne”

Foto: Adobe Stock

„Zaproponowane w projektowanej regulacji rozwiązania budzą poważne wątpliwości prawne” – piszą eksperci z sejmowego Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji w obszernej analizie projektu o wcześniejszych emeryturach dla tancerzy. Nie pozostawiają suchej nitki na projekcie, który w marcu wywołał wysyp komentarzy w mediach i w internecie.

Zdaniem senatorów zawód tancerza jest wyjątkowo obciążający dla organizmu i wiąże się z licznymi kontuzjami

Projekt dotyczy tancerzy zawodowych, czyli głównie baletowych. Obecnie podlegają oni ogólnym zasadom dotyczących uprawnień emerytalnych, jednak mogą skorzystać z emerytury pomostowej, która przysługuje kobietom po ukończeniu 55. i mężczyznom po 60. roku życia. Zgodnie z propozycją senatorów będą mogli przechodzić na emerytury jeszcze wcześniej, a konkretnie: w wieku 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn po przepracowaniu co najmniej 20 lat.

Czytaj więcej

Będzie nowa uprzywilejowana grupa zawodowa? 20 lat pracy i emerytura

Powód? Jak uzasadniają autorzy projektu, taki właśnie wiek emerytalny tancerze mieli do 2009 roku, co było uzasadnione charakterem ich pracy. „Tancerze narażeni są na ciągłe kontuzje, a wyczerpujące treningi i częste występy wyniszczają ich organizmy” – piszą w uzasadnieniu. Ich zdaniem podwyższenie wieku emerytalnego spowodowało kryzys zawodu i problemy z kompletowaniem zespołów baletowych.

Sejmowi prawnicy mają liczne zastrzeżenia: od systemowych do szczegółowych

Propozycja została zaakceptowana w głosowaniu w Senacie i trafiła do Sejmu, gdzie musi przejść cały proces legislacyjny. Na drodze może jednak stanąć opinia sejmowych prawników. Wprost wynika z niej, że projekt jest bublem prawnym.

W kontekście konstrukcji systemu emerytalnego wprowadzenie nowej emerytury branżowej narusza zasadę jednolitości systemu. Ponadto zasady nabywania emerytury w sposób istotny uprzywilejowują tę grupę ubezpieczonych, co nie ma uzasadnienia w specyfice tej grupy i może dyskryminować podobne grupy zawodowe.

fragment opinii sejmowych prawników

Jak wywodzą sejmowi eksperci, w obecnym systemie emerytalnym istnieją tylko dwa rodzaje emerytur branżowych: górnicza i nauczycielska. Zgodnie z projektem miałaby pojawić się trzecia: tancerza zawodowego, co zdaniem prawników jest „odejściem od zasady jednolitości systemu emerytalnego”.

Dodają, że „projektowana regulacja budzi również wątpliwości w zakresie zaproponowanych rozwiązań szczegółowych”, czyli innymi słowy są w niej luki i niedoróbki. Przykłady? Zdaniem prawników z projektu wynika co prawda, że do stażu pracy wlicza się okresy wykonywania zawodu na podstawie umowy zlecenia, ale w momencie przejścia na emeryturę trzeba być zatrudnionym na umowę o pracę, bo inaczej nie zostanie ona przyznana.

Czytaj więcej

Wysokość przyszłej emerytury sprawdzimy w mObywatelu. Rząd przyjął projekt

To nie koniec zastrzeżeń. Zdaniem prawników nie uzasadniono odpowiednio, dlaczego akurat tancerze mają być tak uprzywilejowaną grupą, a obniżenie wieku emerytalnego „może być odbierane jako niesprawiedliwe wobec innych ubezpieczonych i prowadzić do presji ze strony innych grup zawodowych na uzyskanie podobnych uprawnień”.

Krytycznie o projekcie wypowiadały się też resorty finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej

Podobne głosy padały często w debacie publicznej, a wyraziły je nawet w pismach do Senatu resorty finansów oraz rodzinny, pracy i polityki społecznej. Zdaniem tego pierwszego „w obecnej sytuacji demograficznej konieczne jest zwiększanie aktywizacji zawodowej osób starszych”, a jeśli tancerze nie mogą pracować, powinni iść na rentę. Ministerstwo Rodziny napisało z kolei, że „przyjęcie senackiej propozycji oznaczałoby zanegowanie jednego z zasadniczych celów reformy systemu emerytalnego”.

2,4 tys.

może być w Polsce tancerzy zawodowych, choć dokładne szacunki nie są znane i mocno się wahają

Tak negatywne opinie nie zniechęcają jednak senatorów oraz posłów, którzy mają zająć się projektem. – Tancerze baletowi to nieliczna i bardzo specyficzna grupa zawodowa, a kwestia ich emerytur wypływa niemal na każdym spotkaniu dotyczącym szeroko rozumianej sfery kultury – mówi Piotr Adamowicz z KO, szef sejmowej Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Środków Przekazu.

– Projekt został skonsultowany ze środowiskami tancerzy, również od strony prawnej – dodaje senator KO Halina Bieda, przedstawicielka wnioskodawców projektu. – Doprecyzowali go senaccy prawnicy z resortem kultury. Uważamy, że jest dobry – dodaje.

Z naszych informacji wynika, że powodzenie projektu w Sejmie zależy głównie od tego, które ministerstwo postawi na swoim: rodziny, pracy i polityki społecznej, które go neguje, czy kultury, które go popiera. Merytoryczne prace mają ruszyć już w czerwcu.

Społeczeństwo
Sport strzelecki. To nie jest sposób, aby zdobyć „klamkę”
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Społeczeństwo
Do Polski zbliżają się upały? Wiadomo, gdzie i kiedy będzie najcieplej
Społeczeństwo
Państwo w Państwie. Brutalny atak nożownika w Szczecinie. Sprawca na wolności.
Społeczeństwo
Pałac Saski jednak będzie odbudowany. Niedługo umowa
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Społeczeństwo
Wiadomo, kiedy znów zrobi się zimniej. IMGW nie ma dobrych wiadomości
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont