Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 23 na 24 lipca R...
Kończymy relację
O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Budanow: W ekipie Trumpa nie ma wrogów Ukrainy
W zespole prezydenta USA Donalda Trumpa nie ma wrogów Ukrainy, a Specjalny Przedstawiciel Keith Kellogg jest kluczową postacią, uważa szef Głównego Zarządu Wywiadu Obronnego Ukrainy (GUR) Kyryło Budanow.
- Kluczowe dla Ukrainy jest to, że w tym zespole nie ma wrogów naszego kraju. Oczywiście są ludzie, którzy, delikatnie mówiąc, sceptycznie podchodzą do udzielanej nam pomocy. Ale są też tacy, którzy uważają ją za zdecydowanie niewystarczającą. W tym kontekście można wymienić przede wszystkim sekretarza stanu USA Marco Rubio, a także specjalnego wysłannika prezydenta USA Keitha Kellogga. Ich stanowisko jest absolutnie jasne – pomoc dla Ukrainy jest częścią interesów narodowych USA. Dlatego musi być kontynuowana i zwiększana zarówno ilościowo, jak i jakościowo – powiedział Budanow w wywiadzie dla Kyivpost.
Departament Stanu USA zatwierdza sprzedaż systemu HAWK Phase III Ukrainie
Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż systemu rakietowego HAWK Phase III Ukrainie, a także powiązanego sprzętu i usług serwisowych o wartości ponad 170 milionów dolarów. Zostało to ogłoszone w oficjalnym oświadczeniu Agencji Współpracy w Zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).
System HAWK to amerykański pocisk ziemia-powietrze średniego zasięgu. Trzecia faza (Faza III) tego kompleksu, charakteryzująca się znaczną modernizacją, została przyjęta przez Siły Zbrojne USA w 1989 roku.
Doszło do kolejnej wymiany jeńców
Wymiana objęła ciężko rannych i chorych jeńców. Wśród nich są bojownicy Sił Zbrojnych Ukrainy, Wojsk Powietrzno-Desantowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Gwardii Narodowej, Państwowej Służby Granicznej i Policji Narodowej. Wśród uwolnionych są obrońcy Mariupola, którzy byli przetrzymywani w niewoli przez ponad 3 lata, oraz ostatni strażnik graniczny z Wyspy Węży. Najmłodszy ma 27 lat, najstarszy 66.
Szef rosyjskiej delegacji zauważa głęboki rozdźwięk w memorandach po rozmowach Turcji z Ukrainą
Po spotkaniu w Turcji 23 lipca, szef rosyjskiej delegacji negocjacyjnej Władimir Medinski oświadczył, że stanowiska Ukrainy i Federacji Rosyjskiej w memorandach są „dość rozbieżne”.
Zwrócił uwagę, że 101 punktów porozumień z Ukrainą pozostaje niespełnionych, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy obwodu kurskiego, „ewakuowani przez Siły Zbrojne Ukrainy”, wrócili do domów. Potwierdził również, że wymiana sanitarna – w ramach której obie strony przekazują ciężko rannych bezpośrednio na linii frontu – będzie kontynuowana i zajął się kwestią powrotu deportowanych dzieci na Ukrainę.
Rosja najwyraźniej „w pełni przetworzyła” pełną listę 339 nazwisk ukraińskich dzieci deportowanych z terytorium Ukrainy, przy czym część z nich została już zwrócona, a pozostałe są „w trakcie prac” – zauważył rosyjski urzędnik.
- Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować kontakty zarówno na szczeblu delegacji, jak i, mamy nadzieję, na poziomie grup roboczych – oświadczył Medinski.
SAPO i NABU z zadowoleniem przyjmują inicjatywę Zełenskiego mającą na celu zapewnienie niezależności instytucji antykorupcyjnych
Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna i Narodowe Biuro Antykorupcyjne z zadowoleniem przyjmują inicjatywę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dotyczącą przygotowania projektu ustawy mającej na celu wzmocnienie praworządności i zapewnienie niezależności instytucji antykorupcyjnych - podkreślono we wspólnym oświadczeniu SAPO opublikowanym na Facebooku
Obie instytucje są gotowe do udziału w dyskusji i przygotowaniu decyzji legislacyjnej, która „wyeliminuje ryzyko prawne, będzie zgodna ze standardami praworządności i zwiększy potencjał w zakresie utrzymania sprawiedliwości na Ukrainie”.
„Jesteśmy wdzięczni za konstruktywny dialog i spotkania, które sprzyjają wspólnym wysiłkom. Głęboko wierzymy, że zachowanie niezależności detektywów i prokuratorów, a także przestrzeganie zasady nieuchronności kary w drodze prawomocnych wyroków sądowych, stanowią niezbędne warunki skutecznego ścigania przestępstw korupcyjnych i wypełniania międzynarodowych zobowiązań Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu.
Ukraina naciska na szczyt przywódców z Trumpem i Erdoğanem
Podczas rozmów w Stambule Ukraina zaproponowała stronie rosyjskiej zwołanie spotkania przywódców z udziałem prezydenta Turcji Recepa Erdoğana i prezydenta USA Donalda Trumpa do końca sierpnia.
Strona ukraińska potwierdziła również gotowość do zawieszenia broni, a w szczególności do wstrzymania ataków na infrastrukturę krytyczną i cywilną. Ponadto Umerow zauważył, że strony rozważają dalsze etapy wymiany jeńców i osób cywilnych.
Strona rosyjska zgodziła się na repatriację osób przetrzymywanych w niewoli od ponad trzech lat, w tym ciężko rannych i dzieci. Umierow podkreślił, że w wymianie humanitarnej między Rosją a Ukrainą weźmie udział ponad 1200 osób.
Zakończyła się trzecia runda rozmów Ukraina-Rosja w Stambule
Delegacje Rosji i Ukrainy zakończyły trzecią rundę negocjacji pokojowych, które odbyły się w Pałacu Çırağan w Stambule, a których gospodarzem była Turcja.
Na razie wiadomo, że podczas rozmów osiągnięto nowe porozumienie w sprawie wymiany jeńców - każda ze stron ma przekazać 1200 więźniów.
Zełenski rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Izraela o wspólnej produkcji broni
Podczas spotkania prezydent Wołodymyr Zełenski i minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar rozmawiali o współpracy dwustronnej, szczególnie w sferze gospodarczej i obronnej, a także o możliwościach wspólnej produkcji broni. Wśród poruszanych tematów znalazło się wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Prezydent wyraził wdzięczność Izraelowi za decyzję o udzieleniu pomocy w zapewnieniu zaopatrzenia w wodę południowych obwodów Ukrainy.
Minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar przybył do Kijowa z oficjalną wizytą we wtorek, 22 lipca. Podczas wspólnego briefingu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sybihą minister powiedział, że jego kraj domaga się silnego i trwałego pokoju, który zagwarantuje bezpieczeństwo Ukrainy.
W 17 miastach protesty przeciwko ustawie ograniczającej działalność instytucji antykorupcyjnych
Wieczorem 23 lipca w różnych miastach Ukrainy rozpoczęły się protesty przeciwko projektowi ustawy nr 12414, która ogranicza niezależność Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej (SAPO). Dzień wcześniej ustawę podpisał prezydent.
Według obliczeń Suspilnego, protesty ogłoszono w co najmniej 17 miastach. Ludzie gromadzą się w Mikołajowie, Czernihowie, Krzemieńczuku, Czerniowcach i Dnieprze. W Kijowie protest w pobliżu Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki zaplanowano na godzinę 20:00 lokalnego czasu.
Zełenski obiecuje przedstawić projekt ustawy gwarantującej „niezależność instytucji antykorupcyjnych”
Prezydent Wołodymyr Zełenski zobowiązał się do przedłożenia Radzie Najwyższej projektu ustawy, która „wzmocni system ścigania” i zachowa „wszystkie przepisy niezbędne do niezależności instytucji antykorupcyjnych”.
USA zaczynają walczyć z krwawymi pieniędzmi zasilającymi rosyjską wojnę
Biały Dom zmienił zdanie wobec Rosji i zaczął grozić największym sponsorom wojny Putina zniszczeniem ich gospodarek, jeżeli będą dalej kupować rosyjską ropę. Ambasador USA przy NATO Matthew Whitaker zapowiedział, że kraje te muszą zostać „pociągnięte do odpowiedzialności za dotowanie” wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Biały Dom zmienia front wobec Rosji. Senatorowie i urzędnicy Białego Domu grożą największym klien...
Estonia wyraża zaniepokojenie represjami Ukrainy wobec agencji antykorupcyjnych
Estonia wyraziła głębokie zaniepokojenie uchwaleniem przez Ukrainę ustawy podporządkowującej jej kluczowe organy antykorupcyjne – Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalną Prokuraturę Antykorupcyjną (SAPO) – Prokuraturze Generalnej.
Minister spraw zagranicznych Estonii Margus Tsahkna wyraził zaniepokojenie uchwalonymi przez Ukrainę przepisami, które mają ograniczyć niezależność NABU i SAPO.
- Walka z korupcją i przestrzeganie praworządności stanowią fundament demokratycznego, funkcjonalnego państwa i są również kluczowe dla procesu akcesyjnego do UE. W związku z tym ustawa uchwalona przez Radę 22 lipca, która ogranicza autonomię instytucji antykorupcyjnych, jest głęboko niepokojąca – powiedział minister.
Szefowie delegacji Rosji i Ukrainy spotkali się w Stambule
Władimir Miedinski i Rustem Umerow odbyli indywidualne spotkanie w Stambule, poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna Interfax.
Obaj przewodniczą delegacjom swoich krajów podczas trzeciej rundy rozmów pokojowych między Moskwą a Kijowem.
Szefowa UE domaga się odpowiedzi od Zełenskiego w sprawie kontrowersyjnej ustawy
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen miała zażądać od Wołodymyra Zełenskiego odpowiedzi w sprawie ukraińskiej ustawy antykorupcyjnej.
Uchwalona wczoraj wieczorem ustawa, która zaostrza nadzór nad dwiema agencjami antykorupcyjnymi, wywołała pierwszą dużą demonstrację przeciwko rządowi Zełenskiego od czasu rozpoczęcia inwazji Rosji w 2022 roku.
Najwyższe kierownictwo UE wezwało Zełenskiego do udowodnienia, że nadal jest wierny europejskim wartościom demokratycznym, ponieważ ustawa podważa starania Ukrainy o członkostwo w UE. Guillaume Mercier, rzecznik Komisji Europejskiej, powiedział POLITICO, że w rozmowie z Zełenskim von der Leyen „wyraziła głębokie zaniepokojenie konsekwencjami zmian i zwróciła się do ukraińskiego rządu o wyjaśnienia”.
Była minister integracji europejskiej Ukrainy twierdzi, że rozmowy akcesyjne z UE są nadal realne
Była minister integracji europejskiej Ukrainy, Ołha Stefaniszyna, uważa, że rozpoczęcie merytorycznych negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE pozostaje osiągalnym celem, pomimo niedawnych zmian legislacyjnych dotyczących Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy (NABU) i ostrej reakcji UE.
Stefaniszyna podkreśliła, że rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą, które mogło się odbyć na posiedzeniu Rady UE 18 lipca, zostało zakłócone z przyczyn niezależnych od Ukrainy.
- Decyzja o otwarciu pierwszego klastra, przygotowana na 18 lipca na szczeblu ministrów ds. europejskich, wymagała jedynie politycznej konsolidacji między państwami członkowskimi UE a Komisją Europejską – stwierdziła.
Stefaniszyna pozostaje optymistką co do zgody UE na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą
- Otwarcie pierwszego klastra negocjacyjnego stało się jeszcze bardziej istotne w świetle ostatnich wydarzeń, ponieważ stanowi ono fundamentalny blok, który w każdym razie pociąga za sobą reformę organów ścigania – powiedziała. - Ten dialog jest spóźniony i jestem przekonana, że rozpoczęcie negocjacji jest realne. Droga do otwarcia klastra pozostaje otwarta – podkreśliła Stefaniszyna.
Delegacje ukraińska i rosyjska przybyły do Stambułu na rozmowy
Rosyjski zespół negocjacyjny przybył pierwszy, a kilka minut później delegacja ukraińska. W pałacu obecni są również oficjalni przedstawiciele Turcji.
Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają negocjacje. Po spotkaniu obie strony mają zorganizować oddzielne konferencje prasowe.
Putin zezwala Rosjanom na kandydowanie i głosowanie na Białorusi, Białorusinom przyznaje się te same prawa w Rosji
Rosyjski przywódca Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą protokół, który przyznaje obywatelom Białorusi prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do organów samorządu lokalnego w Rosji, a Rosjanom takie same prawa na Białorusi.
Protokół stanowi, że obywatele jednej ze stron umowy, którzy na stałe zamieszkują na terytorium drugiej strony, mają prawo udziału w wyborach samorządowych. Dokument ten wprowadza zmiany do umowy między obydwoma państwami z 25 grudnia 1998 r. o równych prawach obywateli. Ustawa ratyfikuje protokół podpisany w Moskwie 13 marca 2025 roku.
Przewodniczący Dumy Państwowej Rosji Wiaczesław Wołodin zaznaczył wcześniej, że inicjatywa ta ma na celu „wzmocnienie integracji i współpracy między obydwoma krajami w ramach Państwa Związkowego”.
Spiegel: Ukraina otrzyma obiecane przez Trumpa systemy Patriot dopiero wiosną 2026 roku
Niemiecki dziennik pisze, że na ukończenie pierwszego systemu trzeba będzie czekać co najmniej osiem miesięcy.
- Kraje europejskie mają przekazać Ukrainie swoje baterie w zamian za nowe z USA. Teraz wszystko zależy od zobowiązań Amerykanów – wyjaśnia minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Niemcy są pierwsze w kolejce do wymiany — nową baterię otrzymają dopiero wiosną 2026 roku. Inne kraje będą musiały poczekać jeszcze dłużej.
Reuters: Dochody Rosji z ropy naftowej i gazu mogą spaść w lipcu o ponad jedną trzecią
Od początku roku dochody z eksportu energii spadły już o 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2024 roku – do 5,4 bln rubli. Powodem jest spadek cen ropy
Rosyjskie Ministerstwo Finansów zrewidowało już swoją prognozę roczną – zamiast oczekiwanych 10,94 bln rubli, spodziewa się obecnie jedynie 8,32 bln. Dla porównania, w 2023 roku dochody wyniosły 11,13 bln.
Delegacja ukraińska przed rozmowami w Stambule spotkała się z Erdoganem
Przed planowanym spotkaniem w Stambule ukraińska delegacja, na czele z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Rustemem Umerowem, przybyła do Ankary i spotkała się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.
„Przekazaliśmy pozdrowienia od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wyraziliśmy wdzięczność Turcji i prezydentowi Erdoganowi za ich konsekwentne wsparcie polityczne i w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w trakcie wojny na pełną skalę z Rosją. Uzgodniliśmy również nasze stanowiska przed dzisiejszym spotkaniem delegacji ukraińskiej i rosyjskiej w Stambule” – czytamy we wpisie Andrija Jermaka, szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski: Ukraińska delegacja w Stambule będzie domagać się natychmiastowego i całkowitego zawieszenia broni
Zełenski podkreślił, że w wyniku ataku na infrastrukturę energetyczną przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę przez Rosję 220 tys. mieszkańców obwodu sumskiego zostało pozbawionych dostępu do prądu. Jak dodał Ukraińcy chcą natychmiastowego zawieszenia broni i tego, by nie dochodziło do takich ataków na infrastrukturę cywilną.
Tyle pieniędzy Ukraina potrzebuje na kolejny rok walki z Rosją
Minister obrony Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że w 2026 roku Ukraina będzie potrzebowała co najmniej 120 mld dol. na potrzeby wojskowe. Kijów ma nadzieję pozyskać 60 mld dol. z tej kwoty przy pomocy sojuszników z UE i NATO.
Czytaj więcej
Ukraińskie władze oszacowały, że kolejny rok wojny z Rosją będzie kosztował co najmniej 120 mld d...
Rosyjska delegacja wylądowała w Stambule
Wieczorem w Turcji ma dojść do trzeciej rundy negocjacji między Rosją a Ukrainą. W rozmowach ma uczestniczyć również m.in. szef MSZ Turcji Hakan Fidan i szef Sztabu Generalnego Turcji gen. Metin Gürak.
Serhij Łysak publikuje zdjęcia ilustrujące skutki nocnego ataku na Krzywy Róg
W ataku ucierpiała cerkiew, kompleks sportowy, osiem budynków mieszkalnych i 15 bloków mieszkalnych.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje zdjęcia ze szkolenia żołnierzy 116 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej
Sztab podkreśla, że żołnierze brygady szkolą się w warunkach maksymalnie przypominających realne warunki bojowe.
Siergiej Ławrow rozmawiał telefonicznie z p.o. szefa MSZ Afganistanu
Amir Khan Muttaqi i szef MSZ Rosji wyrazili zainteresowanie wzmocnieniem współpracy handlowej, gospodarczej i humanitarnej, a także w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa regionalnego.
Szef MSZ Niemiec krytykuje Ukrainę za przyjęcie przepisów ograniczających niezależność instytucji antykorupcyjnych
Johann Wadephul w oświadczeniu opublikowanym w serwisie X pisze, że ograniczanie niezależności ukraińskich instytucji antykorupcyjnych „komplikuje drogę Ukrainy do UE”. Jak dodaje oczekuje od Ukrainy „kontynuowania walki z korupcją”. „Dlatego spotkałem się w Kijowie z szefami NABU (Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy i SAPO ( Specjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy)” - dodał Wadephul. Na mocy podpisanej przez Wołodymyra Zełenskiego ustawy obie instytucje zostały podporządkowane prokuratorowi generalnemu, powoływanemu przez prezydenta.
Rosjanie ostrzelali wieś Inhulec w obwodzie chersońskim
W ostrzale ranna została 73-letnia kobieta. Budynek mieszkalny, w którym przebywała, został częściowo zniszczony.
Polscy żołnierze użyli środków przymusu bezpośredniego na wschodniej granicy
Żołnierze użyli broni gładkolufowej wobec agresywnych imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski.
Czytaj więcej
Na terenie województwa podlaskiego żołnierze użyli środków przymusu bezpośredniego, w tym broni g...
Atak drona ma samochód w obwodzie chersońskim
W ataku zginęły dwie osoby a dwie kolejne zostały ranne – podała chersońska prokuratura obwodowa. Ofiary śmiertelne to mężczyźni w wieku 44 i 45 lat. Ranna została 83-letnia kobieta i 58-letni mężczyzna.
Rosja: Ukraińcy stracili ponad 1,2 tys. żołnierzy
Ministerstwo Obrony Rosji podało nowe informacje o dobowych stratach Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonach odpowiedzialności poszczególnych zgrupowań rosyjskich wojsk. Według rosyjskiego resortu, w strefie działań grupy „Północ” Ukraińcy stracili 165 żołnierzy, siedem pojazdów i pięć dział artyleryjskich, w strefie grupy „Południe” - 145 żołnierzy, dwa pojazdy, wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową i działo, a w strefie działań grupy „Dniepr” - 55 żołnierzy, wóz bojowy i trzy samochody. Na kierunku działań grupy „Wschód” straty wojsk ukraińskich miały wynieść 200 żołnierzy, cztery pojazdy opancerzone, 13 samochodów i trzy działa, w rejonie grupy „Zachód” - 250 żołnierzy, dwa wozy bojowe, dziesięć innych pojazdów, wieloprowadnicowy system rakietowy i dwa działa. Najwyższe straty osobowe - 405 żołnierzy, wóz opancerzony, samochód, dwie wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe i cztery działa artyleryjskie - Ukraińcy mieli ponieść w rejonie odpowiedzialności rosyjskiego zgrupowania „Centrum”. Łącznie komunikat rosyjskiego dowództwa mówi o 1220 zabitych i rannych ukraińskich żołnierzach.
Rzecznik Kremla poinformował czego dotyczyć będą rozmowy rosyjsko-ukraińskie w Stambule
Dmitrij Pieskow mówił, że w czasie rozmów, które odbędą się w Stambule w środę wieczorem poruszone zostaną kwestie związane z przedstawionymi przez obie strony memorandami dotyczącymi warunków przyszłego porozumienia pokojowego oraz kontynuacją procesu wymiany jeńców.
Rano Rosjanie ostrzelali Kramatorsk
Ołeksandr Honczarenko, kierujący lokalną administracją poinformował, że w ostrzale uszkodzony został budynek mieszkalny.
Rosjanie informują o zajęciu wsi w obwodzie sumskim
Z komunikatu Ministerstwa Obrony Rosji wynika, że Rosjanie zajęli wieś Waraczyno.
Rosjanie informują o strąceniu 256 ukraińskich dronów w ciągu doby
Ministerstwo Obrony Rosji informuje też o strąceniu sześciu bomb kierowanych, pocisku HIMARS i pocisku przeciwokrętowego Neptun.
Rosyjska delegacja wyleciała do Stambułu na rozmowy z Ukraińcami
Agencja Interfax podała, że samolot z rosyjską delegacją na rozmowy z Ukraińcami na pokładzie wystartował z lotniska w Moskwie i znajduje się w drodze do Turcji.
Rosyjski dron uszkodził budynek mieszkalny w powiecie połoźkim
O ataku poinformował gubernator obwodu Iwan Fedorow.
Dwoje nastolatków rannych w ataku dronów na Biłozerkę w obwodzie chersońskim
O ataku informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Ranni w ataku zostali 13-letni chłopiec i 13-letnia dziewczynka.
Rozmowy ukraińsko-rosyjskie w Stambule zaplanowane są na wieczór
Takie informacje przekazuje agencja Interfax, powołując się na źródła w Stambule i w Moskwie.
FSB zatrzymała mężczyznę podejrzanego o współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy
Do zatrzymania doszło w Niżnym Nowogrodzie. Mężczyzna miał zostać pozyskany do współpracy przez SBU, na zlecenie której miał przeprowadzać działania godzące w bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej w zamian za rekompensatę finansową - wynika z oświadczenia FSB.
Ostrzał na północy Ukrainy, są ofiary
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 85 razy ostrzeliwały teren obwodu sumskiego - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa informując, że jedna osoba zginęła, a 12 zostało rannych. Według lokalnych władz, ostrzał odnotowano w 36 miejscowościach, najwięcej w rejonach sumskim i szosteckim. Z terenów zagrożonych lokalne władze ewakuowały 27 osób, alarm powietrzny w regionie obowiązywał przez 18 godzin i 26 minut.
Jedna osoba zginęła w ostrzale Chersonia przez Rosjan
Ofiarą ostrzału był 66-letni mężczyzna. Ostrzelany został rejon dniprowski.
Ukraińcy strącili w nocy 27 rosyjskich dronów
W nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła i zniszczyła 27 z 71 rosyjskich dronów, a lokalizacja 18 pozostaje nieznana – poinformowało dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali 36 miejscowości w obwodzie chersońskim
We wtorek, 22 lipca, rosyjska armia przy użyciu dronów i artylerii przeprowadziła ataki na 36 miejscowości w obwodzie chersońskim, w wyniku których zginęła jedna osoba, a dziewięć zostało rannych.
Gubernator obwodu dniepropietrowskiego informuje o skutkach rosyjskiego ataku na Krzywy Róg
W wyniku ataku dronów na miasto – jak pisze Serhij Łysak – częściowo zniszczony został budynek mieszkalny, cztery inne budynki mieszkalne zostały uszkodzone. W płomieniach stanął budynek prywatnego przedsiębiorstwa i panele słoneczne. Uszkodzony został też jeden z obiektów przemysłowych.
Trzy osoby ranne w ataku dronów na obwód rostowski
Informacje takie przekazuje p.o. gubernatora Jurij Sliusar.
W nocy nad Rosją strącono 33 drony
Ministerstwo Obrony Rosji informuje os trąceniu 12 ukraińskich dronów nad obwodem tulskim, 11 nad obwodem rostowskim, sześciu nad obwodem niżnonowogrodzkim, dwa nad obwodem briańskim i po jednym nad obwodami kurskim i kałuskim.
Czy środowe rozmowy Rosji i Ukrainy w Stambule mogą przybliżyć nas do pokoju?
Jedynym namacalnym sukcesem poprzednich dwóch spotkań w Stambule (16 maja i 2 czerwca) były wymiany jeńców, w ramach których do swoich domów powróciło co najmniej 1300 ukraińskich żołnierzy (dokładnych danych dotyczących wszystkich etapów wymian nie ujawniono) - przypomina Rusłan Szoszyn.
Czytaj więcej
Delegacje ukraińska i rosyjska znów wybierają się do Turcji. Zełenski chce zawieszenia broni, Put...
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 1 045 220 żołnierzy, 11 041 czołgów, 23 037 pojazdów opancerzonych, 30 722 zestawów artyleryjskich, 1 446 wyrzutni rakiet, 1 199 zestawów przeciwlotniczych, 421 samolotów, 340 śmigłowców, 47 552 bezzałogowe statki powietrzne, 3 533 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 56 041 pojazdów (w tym cystern), 3 935 jednostek sprzętu specjalnego.
Masowe protesty na Ukrainie przeciwko ograniczaniu autonomii instytucji antykorupcyjnych komentuje Rusłan Szoszyn
Konsekwencje z którymi będą musiały się zmierzyć władze Ukrainy z powodu ostatnich decyzji, są trudne do przewidzenia. Wołodymyr Zełenski już w najbliższym czasie będzie musiał zmierzyć się z reakcją ukraińskiego społeczeństwa, przeciwników politycznych, ale też ze wspierającego Ukrainę świata demokratycznego. Zwłaszcza że w walce z korupcją Kijów ma jeszcze sporo do zrobienia. W ubiegłorocznym rankingu Transparency International Ukraina znajdowała się mniej więcej na poziomie Algierii, Angoli czy Ekwadoru – pisze dziennikarz działu świat „Rzeczpospolitej”.
Czytaj więcej
Po raz pierwszy od początku pełnoskalowej wojny w Ukrainie nad Dnieprem dochodzi do poważnych pro...
Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejną wymianę jeńców z Rosją
W środę odbędzie się kolejna runda rozmów delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule. Zełenski zapowiedział, że na czele ukraińskiej delegacji będzie stał sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Rustem Umerow. Jednocześnie prezydent Ukrainy zapowiedział, że w środę dojdzie do kolejnej wymiany jeńców między Rosją a Ukrainą.
W nocy rosyjskie drony-kamikadze atakowały Krzywy Róg
W wyniku ataku w mieście wybuchły pożary. Celem ataku były zarówno budynki mieszkalne, jak i znajdujące się w mieście przedsiębiorstwa – poinformował Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.
W wypadku samochodowym zginął dowódca brygady szturmowej „Liut” Maksym Kazban
Kazban – jak informuje ukraińska policja, której podlega brygada „Liut” - zginął w wypadku samochodowym w obwodzie donieckim. Na czele brygady stał od września 2024 roku. Brał aktywny udział w walkach z Rosjanami na froncie wschodnim.
Na Ukrainie od 400 do 450 tys. uczniów uczestniczy w lekcjach zdalnie
W ukraińskich szkołach, dzięki możliwości zdalnego uczenia, naukę kontynuuje również 350 tys. uczniów przebywających za granicą - poinformowała wiceminister edukacji i nauki Ukrainy Nadia Kuzmyczowa.
We wtorek wieczorem Rosjanie strącili 51 ukraińskich dronów
Między 21 a 23:40 rosyjska obrona przeciwlotnicza strącała drony nad obwodami briańskim (28), kurskim (10), rostowskim (sześć), orłowskim (cztery) i kałuskim, tulskim oraz lipieckim (po jednym).
W nocy dwa rosyjskie lotniska wstrzymały działanie
Lotniska w Niżnym Nowogrodzie i Kałudze, ze względów bezpieczeństwa, wstrzymały przyjmowanie i odprawianie samolotów – poinformował rosyjski urząd lotnictwa cywilnego (Rosawiacja).
Pożar budynku mieszkalnego w Moskwie. Jedna osoba nie żyje
Ciało znaleziono w jednym z mieszkań budynków, w którym wybuchł pożar – informuje moskiewski oddział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pożar objął powierzchnię ok. 100 m2. W jego gaszeniu wzięło udział 34 strażaków i 10 jednostek sprzętu. Ogień pojawił się w dwóch mieszkaniach na czwartym piętrze budynku. Dziewięć osób zostało rannych.
Nad obwodem tulskim strącono w nocy 12 dronów
O odparciu ataku powietrznego poinformował gubernator obwodu, Dmitrij Miljajew.
Rosyjska flota rozpoczyna duże ćwiczenia wojskowe m.in. na Morzu Bałtyckim
Od 23 do 27 lipca Marynarka Wojenna Rosji będzie przeprowadzać ćwiczenia na wodach Oceanów Spokojnego i Arktycznego, a także Morza Bałtyckiego i Morza Kaspijskiego. W ćwiczeniach wezmą udział okręty i marynarze z Floty Północnej, Floty Oceanu Spokojnego, Floty Bałtyckiej oraz Flotylli Kaspijskiej – informuje Ministerstwo Obrony Rosji. W ćwiczeniach weźmie udział ponad 150 okrętów i jednostek wsparcia, 120 samolotów, 10 zestawów rakietowych obrony wybrzeża, 950 jednostek sprzętu wojskowego i specjalnego oraz ponad 15 tys. żołnierzy – głosi oświadczenie resortu obrony Rosji. W ramach ćwiczeń ich uczestnicy będą m.in. szkolić się w zwalczaniu okrętów podwodnych, odpieraniu ataków dronów morskich i powietrznych, a także przeprowadzaniu ataków na wskazane cele.
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1245 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 1245 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraińska armia informuje...