Zadziałał "Parasol Wyborczy". META blokuje konta na Facebooku po ostrzeżeniach NASK

Państwowy Instytut Badawczy NASK poinformował, że firma META zablokowała reklamy polityczne publikowane na Facebooku, które zgodnie z oceną NASK nosiły znamiona dezinformacji, mogły zostać opłacone z zagranicy i ingerować w proces wyborczy w Polsce.

Publikacja: 14.05.2025 16:27

Uruchomienie programu "Parasol Wyborczy" ogłosili w styczniu monister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski

Uruchomienie programu "Parasol Wyborczy" ogłosili w styczniu monister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski i szef MSWiA Tomasz Siemoniak

Foto: PAP, Rafał Guz

amk

NASK ostrzegł, że reklamy, które zidentyfikował Ośrodek Analizy Dezinformacji, miały udzielać pozornego wsparcia jednemu z kandydatów w wyborach prezydenckich, jednocześnie dyskredytując pozostałych.

Działania, podejmowane przez konta reklamowe, dotyczyły głownie Rafała Trzaskowskiego, Karola Nawrockiego i Sławomira Mentzena i mogły mieć charakter prowokacji, mającej na celu działanie na szkodę pozornie wspieranego przez nie kandydata.

Czytaj więcej

Tajemnicze konta wydały na reklamy kandydatów więcej niż oficjalne komitety. NASK ostrzega przed prowokacją

Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK ustalił, że na wspomniane polityczne  reklamy w ciągu ostatnich 7 dni zaangażowane w kampanię konta reklamowe wydały większe kwoty niż jakikolwiek komitet wyborczy.

O sprawie powiadomiono firmę META, której własnością jest Facebook, oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Trwają prace nad ustaleniem źródeł finansowania kampanii.

„Parasol Wyborczy”. META blokuje podejrzane konta reklamowe na Facebooku

Po zgłoszeniu przez NASK działań podejmowanych przez podejrzane konta reklamowe, META zdecydowała o zamknięciu wskazanych kont.

To działanie podjęte w ramach projektu „Parasol Wyborczy”, którego celem jest przeciwdziałanie manipulacjom w procesie wyborczym.

Czytaj więcej

NASK ostrzega przed dezinformacjami. Znów uderzenie w wybory prezydenckie

Czym jest „Parasol Wyborczy”

To program, który powstał we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji i NASK -  Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej jako program ochrony wyborów prezydenckich. 

Obejmuje m.in. monitoring mediów społecznościowych i weryfikację treści publikowanych w Internecie. ale także monitoring naruszeń ciszy wyborczej,  tworzenie raportów analitycznych dotyczących dezinformacji oraz mapowanie finansowania influencerów, szkolenia i spotkania edukacyjne dla organizacji pozarządowych, dziennikarzy i komitetów wyborczych.

Czytaj więcej

Rosja namiesza przy polskich urnach? UE ostrzega przed atakami

Ogłaszając uruchomienie programu „Parasol Wyborczy” w styczniu tego roku, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak podkreślał, że ochrona wyborów to nie tylko kwestia technicznych zabezpieczeń, ale także edukacji społeczeństwa

- Ważne jest, aby każdy obywatel, kandydat czy członek komisji wyborczej miał pełną świadomość zagrożeń związanych z dezinformacją i próbami manipulacji. Tylko poprzez wspólną odpowiedzialność i przygotowanie jesteśmy w stanie zapewnić sprawiedliwe i bezpieczne wybory  - mówił Siemoniak.

Wybory
Czym jest cisza wyborcza?
Wybory
Sondaż przed wyborami prezydenckimi: Zandberg jest już czwarty
Wybory
Kandydaci obiecują miliardy – analiza pomysłów gospodarczych
Wybory
„Rzecz w tym”: Dlaczego młodzi wyborcy przerzucają głos z Mentzena na Zandberga?
Wybory
Jak zagłosować w wyborach prezydenckich 2025? Jak oddać ważny głos?