Aktualizacja: 13.02.2025 17:26 Publikacja: 13.02.2025 14:00
Agnieszka Pietkun, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego, Pekao SA
Foto: tvrp.pl
- To jasne, że samorządy wychodzą dopiero z dołka finansowego. Ale nie powinny bać się koniecznych i rozsądnych inwestycji oraz bezpiecznego poziomu zadłużenia. W innym przypadku stracą szanse rozwojowe, przestaną służyć mieszkańcom.
Wśród samorządowców widzę dwie grupy: tych których trochę paraliżuje strach i tych którzy szukają rozwiązań, działają z wizją i potrafią znaleźć finansowanie – mówi Agnieszka Pietkun, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego z banku Pekao SA, gość programu Marcina Piaseckiego. – Namawiamy też samorządy do korzystania z takich instrumentów finansowych jak obligacje, także zielone. Przydałby się też nowe mechanizmy finansowania inwestycji samorządów – dodaje.
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w świat sportu, zmieniając sposób treningu, analizowania rozgrywek i zarządzania drużynami. Pozwala tworzyć spersonalizowane programy treningowe i wspomaga sędziów sportowych.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Zdecydowana większość inwestorów uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli.
Sztuczna inteligencja wkracza do świata ekologii, zmieniając sposób segregacji i przetwarzania odpadów. Systemy oparte na AI pozwalają na precyzyjne rozpoznawanie i sortowanie, eliminując ludzkie błędy i znacznie przyspieszając proces recyklingu.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Organizacje pożytku publicznego coraz częściej korzystają z AI w różnych obszarach działalności. Pomaga ona zoptymalizować zbieranie funduszy i zwiększyć efektywność udzielanej pomocy oraz pozwala na zautomatyzowanie prac administracyjnych.
Chyba każdy z nas przynajmniej raz stawał przed wyborem jakiegoś produktu bankowego. W gąszczu ofert i ich parametrów niezwykle trudno się połapać, a zły wybór może słono kosztować. Na szczęście z pomocą przychodzi porównywarka finansowa.
Resort rozwoju ogłasza nową strategię mieszkaniową. Na wsparcie będą mogli liczyć tylko kupujący nieruchomości z rynku wtórnego. – Do deweloperów nie popłynie ani złotówka – akcentuje minister Krzysztof Paszyk.
Czy Europa ponownie stanie się biernym obserwatorem wielkiej gry mocarstw? – Jako obywatele świata demokratycznego konfrontowani jesteśmy z sytuacją, w której ważni, wybrani w demokratycznych wyborach politycy ignorują instytucje stworzone przez Zachód właśnie po to, żeby tej demokracji i tego pokoju bronić – mówi Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Stopa inflacji w Niemczech, mierzona jako zmiana wskaźnika cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w styczniu 2025 r., wyniosła +2,3 proc. W grudniu 2024 r. inflacja była nieco wyższa i wyniosła +2,6 proc.
Ustawa incydentalna dotycząca stwierdzania ważności wyborów trafiła na biurko prezydenta. Senat przyjął te przepisy bez poprawek. Decyzja należy teraz do Andrzeja Dudy, który szykuje ponoć dla nich czerwoną kartkę.
Donald Trump: „Po zakończeniu walk w Gazie Izrael przekaże ją nam. Spójrzmy na nią jak na rozległe tereny pod zabudowę, których Stany Zjednoczone będą właścicielem. Będziemy je powoli rozwijać. To byłby piękny kawałek ziemi. Wyobrażam sobie go zamieszkanego przez ludzi świata. Nie wymagałoby to wielkich pieniędzy”.
Prezes technologicznego giganta Sundar Pichai podpisał z premierem Donaldem Tuskiem umowę w sprawie zawarcia strategicznego partnerstwa na rzecz przyspieszenia użycia sztucznej inteligencji.
Władimir Putin ani nie jest „historycznym wypadkiem przy pracy”, ani nie okupuje Rosji. Są pewne elementy w kulturze rosyjskiej, które umożliwiają mu to, co robi. Przed nami zaś ogromne wyzwanie, jakim jest uwrażliwianie Zachodu na historię II wojny światowej – mówi historyk dr Bartłomiej Gajos.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas