Reklama

Kto zyskuje na sprzedaży uprawnień do emisji CO2? Jest rozliczenie ETS

To kolej, a nie energetyka jest głównym beneficjentem środków ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2. Mogłoby to zmienić powołanie Funduszu Transformacji Energetyki, ale kolejni ministrowie finansów nie chcą uszczuplać sobie miliardów do dzielenia w budżecie. W 2024 r. Polska sprzedała uprawnienia za 16,4 mld zł. W tym roku będzie to większa kwota.
Kto zyskuje na sprzedaży uprawnień do emisji CO2? Jest rozliczenie ETS

Foto: AdobeStock

Jednym z zarzutów wobec prezydenckiego projektu ustawy o obniżce cen energii dotyczy przeznaczania środków na dotowanie cen energii, a nie na rozwój zeroemisyjnej energetyki. Tymczasem jednak – jak wynika ze sprawozdania rozliczeń pieniędzy ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 za 2024 r., do którego dotarła „Rzeczpospolita” – w dużym stopniu trafiają one już teraz jako dotacje, ale na przewozy kolejowe, autobusowe i wsparcie kolejowej infrastruktury.

Ile budżet zarobił na ETS?

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama