Reklama

Kraj w Europie, który „uzależnił się” od klimatyzacji. Samotny rekordzista

W obliczu coraz częstszych i bardziej intensywnych fal upałów, w wielu krajach Unii Europejskiej klimatyzacja staje się nie tyle luksusem, co koniecznością. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że kraje południa Europy coraz częściej korzystają z tej technologii. Jedno z nich jest liderem, który pod względem ilości energii konsumowanej przez klimatyzatory wyprzedza pozostałe o kilka długości.

Publikacja: 18.07.2025 05:00

Włosi zużywają niezwykle dużo energii na klimatyzację, mimo że ceny prądu należą tam do najwyższych

Włosi zużywają niezwykle dużo energii na klimatyzację, mimo że ceny prądu należą tam do najwyższych w Europie.

Foto: Francesca Volpi/Bloomberg

Zmiany klimatyczne powodują, że ludzie poszukują rozwiązań, które pomogą im przetrwać coraz częstsze i bardziej intensywne fale upałów, również w krajach, które dotychczas nie miały z nimi do czynienia. Rekordowe fale upałów i rosnące średnie temperatury sprawiają, że coraz bardziej powszechnym elementem wyposażenia naszych domów staje się klimatyzacja. Które państwa UE najczęściej używają klimatyzatorów? 

Eurostat o korzystaniu z klimatyzacji w Europie. Które państwo na czele?

Dane Eurostatu – Europejskiego Urzędu Statystycznego, będącego dyrekcją generalną Komisji Europejskiej – wskazują, że Włochy odpowiadają za ponad jedną trzecią energii elektrycznej wykorzystywanej do zasilania klimatyzacji w Unii Europejskiej. Kraj ten jest największym konsumentem energii elektrycznej przeznaczonej na chłodzenie pomieszczeń w całej UE – wskazują eksperci.

W 2025 roku Włochy zużyły na ten cel niemal 23 tys. teradżuli (TJ). Dla porównania – wszystkie pozostałe 27 państw członkowskich UE zużyło łącznie nieco ponad 60 tysięcy TJ. Co istotne, Włosi zużywają niezwykle dużo energii na klimatyzację, mimo że ceny prądu należą tam do najwyższych w Europie.

Czytaj więcej

Intensywnie chłodząc nasze domy, mocno ogrzewamy planetę

Dane nie powinny dziwić – w ostatnich latach Włochy doświadczają fal ekstremalnych upałów. W regionach takich jak Sycylia czy Sardynia latem temperatury potrafią przekraczać 40 stopni Celsjusza. Szczególnie narażone na skutki wysokich temperatur są osoby starsze, a Włochy mają najstarszą populację w Europie. 

Reklama
Reklama

Podobna sytuacja jak we Włoszech, ma miejsce też w Grecji. Kraj ten zajmuje drugie miejsce w UE pod względem zużycia energii elektrycznej na potrzeby klimatyzacji. Odpowiada ona za 8 tysięcy teradżuli. Tuż za Grecją w rankingu znalazły się Francja (7,8 tys. TJ), Hiszpania (6,1 tys. TJ) i Niemcy (4,5 tys. TJ). 

Warto zauważyć, że mimo rosnącej popularności klimatyzacji, jej udział w ogólnym zużyciu energii elektrycznej w gospodarstwach domowych w UE pozostaje niewielki – stanowi bowiem zaledwie 0,6 proc. Dla porównania, aż 62,5 proc. energii zużywane jest na ogrzewanie pomieszczeń, 15 proc. na podgrzewanie wody, zaś 14,5 proc. – na oświetlenie.

Z danych Eurostatu wynika także, że Europejczycy zużywają coraz mniej energii elektrycznej w swoich domach. Konsumpcja osiągnęła rekordowy poziom 11 milionów teradżuli w 2021 roku, jednak w 2023 roku spadła do 9,6 miliona TJ.

Fale upałów nawiedziły Europę

Naukowcy od dłuższego czasu ostrzegają, że Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Zdaniem ekspertów w ciągu kolejnych lat pogłębiający się kryzys klimatyczny przyniesie jej coraz częstsze i bardziej dotkliwe fale upałów.

Dane wskazują, że zmiany klimatu i – będące ich efektem – fale upałów, które nawiedziły Europę na przełomie czerwca i lipca, potroiły liczbę zgonów w 12 przebadanych miastach znajdujących się na naszym kontynencie. To niepokojące informacje – zwłaszcza, że w ubiegłym roku fale upałów w Europie przyczyniły się do niemal 50 tys. zgonów.

Czytaj więcej

To był najcieplejszy czerwiec w historii zachodniej Europy. Dwie fale upałów
Reklama
Reklama

W 2025 roku najwyższą odnotowaną temperaturą w Europie było 46,6°C w portugalskiej miejscowości Mora, położonej około 100 km od Lizbony. Z powodu upałów odnotowano wówczas dużo więcej zgonów niż zwykle. 

W Hiszpanii – gdzie zanotowano 46°C w El Granado (w pobliżu granicy z Portugalią) – wybuchły zaś dramatyczne pożary, które doprowadziły do śmierci dwóch osób i spustoszyły prowincję Tarragona. Około 18 tys. mieszkańców zostało tam objętych lockdownem ze względów bezpieczeństwa.

Tragiczna sytuacja była również w Grecji – pożary wymusiły tam ewakuację tysięcy turystów. W miejscowości Skala, w południowej części Peloponezu, termometry wskazywały 43,2°C, co stanowi trzecią najwyższą temperaturę w Europie tego lata. Niepokojąca sytuacja klimatyczna dotknęła także Bałkany Zachodnie, gdzie odczuwalna była niezwykle dotkliwa susza. 

Klimatyzacja obciąża system energetyczny UE. Będą nowe przepisy? 

Eksperci Eurostatu zaznaczają, że na tle rosnącego zużycia klimatyzacji, optymizmem napawa ogólny spadek zużycia energii przez gospodarstwa domowe w UE. Po rekordowym poziomie 11 milionów teradżuli w 2021 roku, konsumpcja spadła do 9,6 miliona – wskazują najnowsze dane. Obecnie 26,2 proc. końcowego zużycia energii w UE przypada na gospodarstwa domowe. Największy udział mają w tym gaz ziemny (29,5 proc.) oraz energia elektryczna (25,9 proc.).

Czytaj więcej

Rekordowe upały w Europie. Dane pokazują gwałtowny wzrost liczby zgonów

Warto jednak pamiętać, iż klimatyzacja mocno obciąża system energetyczny i powoduje duże emisje gazów cieplarnianych. Zgodnie z opublikowaną w 2023 roku analizą ekspertów z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej i Xerox PARC klimatyzacja odpowiada za ekwiwalent 1950 mln ton dwutlenku węgla uwalnianego rocznie, czyli 3,94 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Reklama
Reklama

W obliczu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz rosnących temperatur, władze niektórych krajów rozważają wprowadzenie regulacji mających na celu ograniczenie zużycie prądu przez klimatyzatory. Takie plany ma między innymi rząd Indii – tamtejszy minister energii Manohar Lal Khattar zaproponował w czerwcu nowe przepisy, zgodnie z którymi termostaty w sprzedawanych na rynku klimatyzatorach nie mogłyby być ustawiane na temperaturę niższą niż 20°C, podczas gdy obecnie najniższe dostępne ustawienie to 17°C.

Klimat i ludzie
Żywność ekologiczną marnujemy częściej niż zwykłą. Badacze znaleźli przyczynę
Klimat i ludzie
Nowy cel klimatyczny UE na 2040 rok budzi emocje. Spór o kredyty węglowe
Klimat i ludzie
Antyklimatyczna polityka Trumpa. Koniec raportów na temat zmian klimatu?
Klimat i ludzie
Co trzeci obywatel chce uciec z tego kraju. Zalew wniosków o „wizy klimatyczne”
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Klimat i ludzie
Shein i obietnice bez pokrycia. Rośnie presja na giganta „szybkiej mody”
Reklama
Reklama