Ubiegły rok przyniósł wyraźny postęp cyfryzacji biznesu w krajach Unii. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, odsetek przedsiębiorstw wykorzystujących technologie cyfrowe na co najmniej podstawowym poziomie (basic) zwiększył się w minionym roku do 74 proc. z 59 proc. rok wcześniej.
Tę średnia podwyższa unijna czołówka, którą tworzą kraje skandynawskie. Liderami są Finlandia i Dania, gdzie ponad 90 proc. firm osiągnęło co najmniej bazowy poziom cyfryzacji, przy czym prawie co piąta jest zaawansowana technologicznie. Pierwszą trójkę zamyka Szwecja z ponad 87 proc. udziałem podstawowej cyfryzacji i 14 proc. zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstw.
Cyfrowi giganci
Jak wynika z danych Eurostatu, ubiegłoroczny postęp cyfryzacji był przede wszystkim zasługą rozwoju najbardziej licznych w krajach Unii małych i średnich firm. Na koniec 2024 r. już 73 proc. z nich mogło się pochwalić wykorzystaniem nowych technologii na co najmniej podstawowym poziomie, który oznacza używanie w codziennym biznesie minimum czterech z 12 rodzajów rozwiązań technologicznych (w tym n.p. sztucznej inteligencji, mediów społecznościowych, przetwarzania w chmurze, zarządzania relacjami z klientami (CRM), albo sprzedaży przez internet). Takich MŚP było w minionym roku o 15 pkt. proc. więcej niż w 2023 r.
Wolniej postępowała cyfryzacja dużych firm, które jednak i tak są znacznie bardziej zaawansowane technologicznie niż reszta przedsiębiorstw. W ubiegłym roku już 98 proc. z nich wykorzystywało technologie cyfrowe na co najmniej podstawowym poziomie a prawie 41 proc. dużych firm osiągnęło bardzo wysoki stopień zaawansowania technologicznego - rzędu 10-12 pkt, co oznacza, że korzystały praktycznie ze wszystkich rodzajów rozwiązań ICT. Wśród ogółu przedsiębiorstw ten najwyższy poziom intensywności cyfrowej osiągnęło w ub. roku tylko nieco ponad 7 proc. firm a wśród MSP jedynie 6 proc.