Czy można się odwołać się od pisma o przeniesieniu dziecka do innej szkoły? Wyrok NSA

Informacja o tym, że dziecko nie jest już uczniem szkoły, bo o jego przeniesieniu do innej placówki orzekł sąd rodzinny bez zgody jednego z rodziców, nie jest decyzją o skreśleniu z listy uczniów. To zwykłe pismo, od którego nie przysługuje odwołanie.

Publikacja: 20.04.2025 18:29

Czy można się odwołać się od pisma o przeniesieniu dziecka do innej szkoły? Wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z jednego z ostatnich wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który oddalił skargę kasacyjną dotyczącą stwierdzenia niedopuszczalności odwołania. 

Czytaj więcej

Jeden rodzic nie może sam wybrać dziecku szkoły

Spór w sprawie dotyczył przeniesienia dziecka z jednej szkoły do drugiej. A w jego tle najprawdopodobniej tlił się konflikt między rodzicami. Nowe jego zarzewie wybuchło, gdy pod koniec grudnia 2020 r. ojciec małoletniego został poinformowany przez sekretarza dotychczasowej szkoły – publicznej katolickiej podstawówki – że chłopiec nie jest jej uczniem. 

Czy wykreślenie z listy uczniów i przeniesienie dziecka do innej szkoły to formalne decyzje?

Mężczyzna nie zgodził się z tym i odwołał do kuratorium. Pismo od dyrekcji dotychczasowej szkoły syna potraktował jak decyzję w sprawie skreślenia z listy uczniów. Kurator jego zarzutami się jednak nie zajął, bo stwierdził ich niedopuszczalność. Urzędnik uznał, że informacja objęta odwołaniem rodzica, nie stanowi decyzji o skreśleniu dziecka z listy uczniów.

Podkreślił, że to co wydarzyło się w sprawie było efektem działań podjętych przez matkę dziecka. To ona na początku grudnia 2020 r. zawiadomiła publiczną katolicką szkołę podstawową, że jej dziecko nie jest już uczniem tej placówki. A podstawą tego było postanowienie sądu rodzinnego z sierpnia 2020 r. opatrzone klauzulą wykonalności, które zezwalało na zapisanie małoletniego do innej podstawówki bez zgody ojca. Nowa placówka potwierdził przyjęcie chłopca, a dotychczasowa jedynie poinformowała o tym fakcie ojca.

Kuratorium tłumaczyło, że procedura przeniesienia z jednej szkoły do drugiej nie kończy się wydaniem decyzji o skreśleniu z listy uczniów. A skoro odwołanie nie dotyczy decyzji, to jest niedopuszczalne.

Czy można zaskarżyć pismo o przeniesieniu dziecka do innej szkoły?

Ta argumentacja nie przekonała ojca. Zaskarżył postanowienie kuratora, ale przegrał. Najpierw racji skarżącemu nie przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie. Zgodził się z urzędnikami, że sporne pismo nie jest decyzją administracyjną, od której skarżący mógł w sposób skuteczny wywieść odwołanie.

Jak zauważył sąd jest to wyłącznie informacja o tym, do jakiej szkoły aktualnie uczęszcza syn skarżącego oraz o przeniesieniu dokumentów do nowej szkoły. I nie może być interpretowana jako dorozumiana decyzja o skreśleniu z listy uczniów. Zwłaszcza, że pismo zostało podpisane przez sekretarz szkoły, a nie dyrektora. 

Czytaj więcej

Za udział w protestach grozi wyrzucenie ze szkoły

Do podobnych wniosków doszedł też NSA. Zapewnił, że pochyla się nad sprawą każdego obywatela i w tym przypadku w tle dostrzega konflikt rodzinny. Niemniej w ocenie sądu skarżący wybrał niewłaściwe narzędzie prawne do dochodzenia swoich racji. 

NSA przypomniał, że każdy organ w państwie musi trzymać się litery prawa. W spornej sprawie dyrektor szkoły nie wydał decyzji o skreśleniu z listy uczniów, która co do zasady ma charakter karny. Było to zwykłe przeniesienie dziecka do innej szkoły, a nie sankcja np. za złe zachowanie. Co więcej było to wykonanie wyroku sądu rodzinnego, który zezwolił matce na zmianę szkoły dla dziecka.

Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce