Marco Rubio tłumaczy, dlaczego Trump nie nałożył sankcji na Rosję. Mówi o „kolejnych latach wojny”

Marco Rubio – sekretarz stanu USA – powiedział, że porozumienie pokojowe między Rosją a Ukrainą „musi zostać zawarte wkrótce”. Jak dodał, administracja Donalda Trumpa w nadchodzącym tygodniu oceni, czy Stany Zjednoczone wciąż chcą angażować się w konflikt w roli mediatora.

Publikacja: 27.04.2025 17:51

Marco Rubio

Marco Rubio

Foto: REUTERS/Ken Cedeno

adm

– To musi się wkrótce wydarzyć – zaznaczył w rozmowie z NBC News Marco Rubio, mówiąc o porozumieniu pokojowym między Rosją a Ukrainą. – Nie możemy nadal poświęcać czasu i zasobów na ten wysiłek, jeśli nie przyniesie on rezultatów – dodał. – Ten tydzień będzie naprawdę kluczowy – musimy podjąć decyzję, czy jest to przedsięwzięcie, w które nadal chcemy być zaangażowani, czy też czas skupić się na innych kwestiach – podkreślił.

Marco Rubio: Sankcje na Rosję zamknęłyby drogę do dyplomacji

Rubio podczas rozmowy został zapytany także o słowa Donalda Trumpa, w których prezydent USA zasugerował, że może nałożyć sankcje na Rosję. – W ostatnich dniach nie było powodu, aby Putin ostrzeliwał ukraińskie cele cywilne, wsie i miasteczka, więc może po prostu mnie podpuszcza – stwierdził Trump. – To sprawia, że myślę, iż może (Putin – red.) nie chce zatrzymać wojny, po prostu mnie podpuszcza i trzeba sobie z nim poradzić inaczej – poprzez „bankowość” lub „sankcje wtórne”? Zbyt wielu ludzi umiera – podkreślał amerykański prezydent.

Czytaj więcej

Donald Trump: Być może Putin po prostu mnie podpuszcza

Jak zaznaczył Rubio – pytany o to, dlaczego USA nie nałożyły jeszcze na Rosję sankcji – Waszyngton chciał „dać szansę dyplomacji”. Polityk dodał jednak, że Trump rozważa „różne opcje”. – Jeśli to (zawarcie porozumienia pokojowego – red.) się nie wydarzy – jeśli nie będzie efektu – to mamy opcje wobec tych, których uznamy za odpowiedzialnych za brak woli zawarcia pokoju – powiedział. – Ale wolelibyśmy jeszcze nie przechodzić do tego etapu, ponieważ uważamy, że zamknęłoby to drogę do dalszej dyplomacji – dodał. – W chwili, gdy zaczynasz robić takie rzeczy (nakładać sankcje – red.), odchodzisz od tego. Skazujesz się na kolejne dwa lata wojny – nie chcemy, żeby to się stało – podkreślił.

Trump: Wojna na Ukrainie nie powinna się nigdy wydarzyć

Donald Trump w jednym ze swoich najnowszych postów, który pojawił się na Truth Social po spotkaniu z Zełenskim w Rzymie, żalił się, że bez względu na to, jaką umowę zawrze w sprawie Rosji i Ukrainy, bez względu na to, „jak dobra ona będzie”, przeciwne mu media będą ją krytykować. „Nawet jeśli będzie to najlepsza umowa, jaką kiedykolwiek zawarto, The New York Times będzie o niej źle mówić” – napisał Trump, odnosząc się do jednego z najbardziej krytycznych wobec niego amerykańskich dzienników.

Czytaj więcej

Putin tłumaczy zakusy Trumpa. "Mają długie korzenie historyczne"

Jak stwierdził prezydent USA, wojna „była przegrana od pierwszego dnia i nigdy nie powinna się wydarzyć”. „I nie wydarzyłaby się, gdybym był prezydentem w tamtym czasie” – dodał. „Próbuję po prostu posprzątać bałagan, który zostawili mi Obama i Biden – i to jaki bałagan” – zaznaczył.

Konflikty zbrojne
Pakistan spodziewa się inwazji Indii. „Wkrótce do tego dojdzie”
Konflikty zbrojne
Żołnierze Kima. Putin nie dałby bez nich rady
Konflikty zbrojne
Czas dla Putina się kończy. Trump przejrzał jego taktykę?
Konflikty zbrojne
Władimir Putin ogłosił tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Konflikty zbrojne
Australia obiecała Ukrainie czołgi, ale ich nie przekaże?