Andy Warhol na polskiej aukcji

Ikony popkultury, czyli wizerunki celebrytów Warhola, jak Marylin Monroe, należą do najbardziej reprezentatywnych dla jego sztuki. Takiej klasy portret, przedstawiający Katie Jones, trafi 3 czerwca na aukcję Polswiss Art w Warszawie.

Publikacja: 27.05.2025 11:06

Portret Katie Jones Warhola

Portret Katie Jones

Portret Katie Jones Warhola

Foto: Materiały prasowe

- Po raz pierwszy tego rodzaju portret trafia na aukcję w Polsce - podkreśla Marta Rydzyńska, dyrektor marketingu Polswiss Art. - Jego estymacja wynosi 6-10 ml zł.

Portret celebrytki i przyjaciółki

Katie Jones, a właściwie Catherine Claire Schlumberger Jones, była fotografką, mecenaską i kolekcjonerką sztuki i należała do bliskiego kręgu przyjaciół i znajomych Warhola.

Jako córka potentata naftowego i kolekcjonera Pierre Schlumbergera, pochodzącego z arystokratycznej rodziny o francuskich korzeniach obracała się od młodości w kręgach artystycznej bohemy. Na studiach artystycznych w Corcoran School of Art zdobyła nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie fotografii. I została współzałożycielką galerii sztuki Jones Fitzpatrick.

Czytaj więcej

„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego wraca na rynek sztuki

Warhol zrobił najpierw jej zdjęcia polaroidem w dwóch sesjach na początku lat 70. Następnie stworzył kilka jej portretów we wzorzystej bluzce na tle, utrzymanym w odcieniach fuksji.

 Portret Katie Jones należy do ikon popkultury Andy Warhola. 

Bardzo malarska praca na płótnie powstała w 1973 roku w technice akrylu i sitodruku. Powieki i usta dziewczyny Warhol podkreślił błękitem i czerwienią, zamaszystymi pociągnięciami pędzla oddał wzór na jej bluzce i soczystym kolorem pokrył tło. Następnie na tak przygotowanym podłożu odbił kontur postaci z szablonu z wybranym zdjęciem.

Jeden z tych portretów trafił przed laty do zbiorów polskiego kolekcjonera, który pierwotnie nabył dzieło zagranicą, a obecnie wystawia je na aukcji w Polswiss Art.

Portret celebrytki i przyjaciółki

Na tej samej aukcji licytowana będzie druga wcześniejsza praca na papierze Andy Warhola – „To Greta Garbo” (Grecie Garbo) z lat 50. z estymacją 1-1,2 mln zł.

Powstała ona zapewne podczas głośnej wystawy „Crazy Golden Slippers” w nowojorskiej Bodley Gallery w 1957 roku, na której Warhol charakteryzował słynne osobistości poprzez ich obuwie, m.in Jamesa Deana poprzez kowbojki, Elvisa Presleya - wysokim butem z cholewą, aktorkę Zsa Zsa Gabor jako ekscentryczną szpilkę.

Zanim Andy Warhol w latach 60. zaczął tworzyć pod wpływem kultury masowej swoje słynne ikony pop-artu z puszkami Coca-Coli i zupy Campbell, łącząc je z krytyką konsumpcjonizmu, zajmował się reklamą, m.in. projektując ilustracje dla modnej firmy obuwniczej I. Miller & Sons, publikowane w wydaniu „New York Timesa” w połowie lat 50. Od tego momentu buty stały się dla artysty ważnym, powtarzającym się w jego twórczości motywem. Na podstawie swych projektów stworzył też serię litografii zatytułowaną „A la recherché du shoe perdu” („W poszukiwaniu zagubionego buta”) z bajkowymi pantofelkami z zabawnymi podpisami nawiązującymi do popularnych tekstów piosenek i tytułów filmów.

Andy Warhol „To Greta Garbo”

Andy Warhol „To Greta Garbo”

Foto: Materiały prasowe/Polswiss Art

W pracy trafiającej obecnie na aukcje wykonanej akwarelą i tuszem zgrabny bucik, udekorowany mieniącą się aplikacją, opatrzył dedykacją dla Grety Garbo, składając hołd wielkiej gwieździe srebrnego ekranu, którą podziwiał.

Na światowych aukcjach prace Warhola cieszą się wielkim powodzeniem. Na liście dziesięciu największych aukcyjnych rekordów ubiegłego roku znalazł się obraz z serii „Flowers” sprzedany w Christie’s za 35,5 mln dol.

W Polswiss Art prace Warhola i 120 innych dzieł , które będą licytowane na aukcji 3 marca (m.in. Damiena Hirsta, Piotra Uklańskiego, Wojciecha Fangora, Romana Opałki, Ludomira Ślendzińskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego) można obecnie oglądać na wystawie przedaukcyjnej w siedzibie Polswiss Art przy ul. Wiejskiej 20

Malarstwo
„Rzeczywistość” Jacka Malczewskiego wraca na rynek sztuki
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Malarstwo
Dwa razy kosmiczny Kandinsky i Polacy z jego orbity
Malarstwo
Urodzinowa wystawa Edwarda Dwurnika
Materiał Promocyjny
Sztuka pomagania – wyjątkowa aukcja dzieł sztuki na rzecz dzieci
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Malarstwo
Akwarela Zygmunta Vogla wróciła do Łazienek Królewskich
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont