Każda przełomowa epoka w historii związana jest zarówno z przemianami technologicznymi, jak i rewolucją w dziedzinie pracy.
Od pługa do kontenerowca. Jak technologie rewolucjonizowały rynek pracy
Gdy nasi przodkowie odkryli narzędzia, dzięki którym mogli spulchniać glebę, i przekonali się, że bardziej wydajne od łowiectwa jest rolnictwo, doszło do rewolucji. Ich praca zmieniła się diametralnie. To samo działo się kilka razy później, aż do wynalezienia maszyny parowej, która przeniosła nas z feudalizmu w kapitalizm.
Czytaj więcej
Niepewność gospodarcza i regulacyjna może stać za widocznym w tym roku wyraźnym spadkiem udziału...
Innowacje Jamesa Watta z 1763 roku sprawiły, że silnik parowy przestał być nowinką technologiczną i stał się powszechnym narzędziem rewolucjonizowania przemysłu. Zrewolucjonizował też rynek pracy, pchając miliony ludzi ze wsi do miast i tworząc nową klasę społeczną, którą Marks i Engels nazwali proletariatem. Dopiero po pierwszej wojnie, w obliczu rewolucji bolszewickiej, wprowadzono powszechnie na Zachodzie ośmiogodzinny dzień pracy, zaś po drugiej wojnie, obawiając się dominacji Związku Sowieckiego, wprowadzono kolejne regulacje tworzące podwaliny „państwa dobrobytu”.
Czytaj więcej
Niepewność gospodarcza i regulacyjna może stać za widocznym w tym roku wyraźnym spadkiem udziału...