Szwecja oferowała migrantom 900 euro, by wyjechali z kraju. Teraz będzie to znacznie więcej

Premier Szwecji Ulf Kristersson w wywiadzie dla portalu Euronews powiedział, że „absolutnie konieczne jest opanowanie migracji”. Władze kraju planują znacząco zwiększyć kwotę, jaka będzie proponowana imigrantom, by opuścili Szwecję.

Publikacja: 04.05.2025 13:08

Sztokholm

Sztokholm

Foto: PAP/EPA

Obecnie imigranci, którzy zdecydują się na wyjazd ze Szwecji, otrzymują 900 euro na osobę dorosłą. Program ten nie przyniósł oczekiwanych efektów, ponieważ z danych agencji wynika, że w 2023 roku tylko jeden z 70 złożonych wniosków został zatwierdzony.

Czytaj więcej

Szwecja zmieni konstytucję? Odbieranie obywatelstwa i prawo do aborcji

Szwecja zaoferuje 32 000 euro, by migranci dobrowolnie wyjechali z kraju

Aby zachęcić migrantów do wyjazdu z kraju, nowa propozycja rządu zakłada podwyższenie kwoty do 32 000 euro, co stanowi wzrost o 3400 proc. Chociaż koncepcja zachęt finansowych do dobrowolnego powrotu do kraju istnieje od dziesięcioleci, premier Szwecji Ulf Kristersson powiedział, że wzorem ma być Dania, która zaproponowała ok. 22 tys. euro dla osób, które dobrowolnie zdecydują się na powrót.

Czytaj więcej

Szwecja już nie chce obcych. Po raz pierwszy od pół wieku więcej osób wyjedzie z królestwa, niż się w nim osiedli

– Zasadniczo kopiujemy model duński i znacznie podnosimy tę kwotę, aby ułatwić powrót tym, którzy zdają sobie sprawę, że woleliby wrócić do swojego kraju, ponieważ z różnych powodów nie czują, że w Szwecji mogą wieść dobrze funkcjonujące życie – powiedział szef szwedzkiego rządu.

Kristersson przyznał, że metoda ta wielu osobom się nie spodoba, ale podkreślił podstawowy problem. – Nie sądzę, aby była to metoda skuteczna w przypadku wielu osób, ale mamy problem z integracją, a jeśli osoby, które mają prawo do pobytu w Szwecji, zasadniczo się nie integrują i nie doceniają szwedzkiego stylu życia, to przynajmniej zastanowią się nad powrotem do kraju pochodzenia – wyjaśnił.

Nowy program szwedzkiego rządu ma wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Czytaj więcej

Szwedzka ustawa o donoszeniu na nielegalnych imigrantów. „Grozi potrącenie z pensji”

Kristersson wyraził również zdecydowane poparcie dla regulowanej polityki migracyjnej, takiej jak pakt migracyjny UE, i podkreślił, że osoby, którym odmówiono azylu, nie powinny pozostawać w Europie. – Obecnie około 80 proc. osób, które otrzymały negatywną decyzję w sprawie azylu, pozostaje w Europie. W Szwecji jest to po prostu nie do przyjęcia. Udało nam się to ograniczyć i obecnie około 20 proc. osób, które otrzymały negatywną decyzję, pozostaje w kraju, mimo że nie powinny. Musimy więc bezwzględnie przejąć kontrolę nad migracją – stwierdził premier.

Zauważył, że nastawienie w całej Europie ulega radykalnej zmianie, co może ułatwić podejmowanie decyzji politycznych w zakresie polityki migracyjnej. Komisja Europejska zaproponowała niedawno środki mające na celu zwiększenie skuteczności repatriacji nielegalnych migrantów.

Polityka
Parada zwycięstwa w Moskwie: Władimir Putin w strachu czeka na gości
Polityka
Nowy mur Donalda Trumpa. Strefa wojskowa na amerykańskiej granicy
Polityka
Donald Trump wyjaśnia kontrowersyjną grafikę w stroju papieża: nie mam z nią nic wspólnego
Polityka
Premier Rumunii ogłosił rezygnację
Polityka
Orbán odpowiada Zełenskiemu: O tym, co myślą Węgrzy nie decyduje prezydent w Kijowie ani biurokraci w Brukseli
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku