Doradca Dudy wybiera Konfederację. Zwiastun nowego trendu już na kolejne wybory?

Co wydarzy się 19 maja 2025 roku? Poza tym, że będą trwać analizy wyników I tury wyborów prezydenckich, to oczywiście... ruszy kampania do Sejmu w 2027 r. Co wówczas wydarzy się na prawicy? Być może przejście do Konfederacji Łukasza Rzepeckiego, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy, to pierwszy tego zwiastun.

Publikacja: 06.05.2025 04:41

Łukasz Rzepecki na wiecu wyborczym kandydata Konfederacji w zbliżających się wyborach na fotel prezy

Łukasz Rzepecki na wiecu wyborczym kandydata Konfederacji w zbliżających się wyborach na fotel prezydenta RP Sławomira Mentzena na Placu Dąbrowskiego w Łodzi

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Łukasz Rzepecki nie tylko poparł Sławomira Mentzena w tych wyborach – w rozmowie z Onetem oficjalnie potwierdził, że jego nowym politycznym domem jest Konfederacja. Kim jest Rzepecki? To doradca prezydenta Andrzeja Dudy, środowiskowo związany z Marcinem Mastalerkiem, wcześniej m.in. poseł Prawa i Sprawiedliwości, polityk młodego pokolenia (rocznik 1992). Ponadto współpracował także z Pawłem Kukizem.

Jednocześnie trudno mówić tu o klasycznym przejściu z PiS-u do innej partii, bo Rzepecki od lat związany jest raczej z obozem prezydenckim niż partyjnym zapleczem. Warto jednak odnotować ten ruch już w kontekście kolejnej kampanii wyborczej, która rozpocznie się zaraz po tym, jak ucichną salwy kampanii prezydenckiej. Jednym z pytań, które trwająca kampania może już częściowo zdeterminować, to przyszłość polskiej prawicy. I właśnie w tym kontekście warto też interpretować decyzję Rzepeckiego.

Czytaj więcej

Doradca Andrzeja Dudy pojawił się na wiecu Sławomira Mentzena

Co po wyborach prezydenckich będzie ze Sławomirem Mentzenem?

Wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich będzie też wskazywał kierunek dla kandydatów i wyborców prawicy – zarówno Karola Nawrockiego, jak i Sławomira Mentzena. Od kilku tygodni przycichła dyskusja o tym, że Mentzen mógłby wejść do drugiej tury, ale jego mocny wynik (na poziomie np. 20 procent) byłby istotnym sygnałem co do przyszłości polskiej prawicy. Inaczej niż w przypadku Pawła Kukiza w 2015 roku, za Mentzenem stoi jego partia i cały projekt Konfederacji. Taki wynik ustawiłby go i jego środowisko w zupełnie nowym kontekście.

Nawet nieco słabszy rezultat – rzędu 15 procent – ugruntowałby pozycję Konfederacji jako trwałej siły politycznej na prawicy, równorzędnie obok Prawa i Sprawiedliwości. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę (co zauważyli z kolei nasi rozmówcy z Konfederacji), że przejście Rzepeckiego do ich formacji nie wywołało żadnej huraganowej reakcji ze strony PiS. Można oczywiście argumentować, że Rzepecki od lat związany jest z prezydentem Dudą, a nie z samym PiS-em, więc otwarta krytyka nie ma tak dużego sensu. 

Wybory 2025. Tajemniczy pakt o nieagresji między PiS i Konfederacją

Już ładnych kilka tygodni temu polityczne kuluary zelektryzowały nieoficjalne informacje o istnieniu swoistego paktu o nieagresji między PiS a Konfederacją w tej kampanii. Choć Sławomir Mentzen bywał krytykowany zarówno przez polityków PiS, jak i przez kandydata wspieranego przez tę partię, Karola Nawrockiego, to rzeczywiście frontalnych ataków personalnych było relatywnie niewiele. W tym sensie brak huraganowej krytyki wobec Łukasza Rzepeckiego ze strony jego dawnego środowiska politycznego także ma swoją logikę.

Czytaj więcej

Adam Bodnar: Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne

To może być zapowiedź nowej kampanii – tej parlamentarnej, przed wyborami już w 2027 roku. Politycy PiS doskonale zdają sobie bowiem sprawę, że będą potrzebowali zdolności koalicyjnej, by stworzyć rząd.

Pytanie na koniec dotyczy tego, jak zachowają się Sławomir Mentzen, Krzysztof Bosak i inni liderzy Konfederacji w sytuacji, gdy przed drugą turą przyjdzie im zadecydować o ewentualnym poparciu Karola Nawrockiego. To decyzja, która nie tylko będzie tworzyć klimat na prawicy, ale też może mieć bezpośredni wpływ na przyszłe układy rządowe. Bo w polityce liczy się planowanie z wyprzedzeniem i prowadzenie równoległe kilku scenariuszy. Politycy Konfederacji doskonale zdają sobie z tego sprawę. Warto zatem przyglądać się, czy kolejne transfery, jak w przypadku w Łukasza Rzepeckiego, będą miały miejsce.

Polityka
Donald Tusk nie zgłosił drogocennego prezentu od Erdogana. Czy złamał prawo?
Polityka
Koniec sporu? W Monitorze Polskim ukazały się komunikaty o mianowaniu ambasadorów
Polityka
Rusza Trzaskobus. Sztab kandydata KO z nową akcją na ostatniej prostej
Polityka
Sprawa mieszkania. Karol Nawrocki się tłumaczy, Mentzen, Hołownia, Zandberg i Biejat zabierają głos
Polityka
Oświadczenie majątkowe Karola Nawrockiego. Sztab kandydata publikuje dokument
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku