Wysoka podwyżka zasiłku pogrzebowego. Od kiedy?

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek nowelizacji ustawy, która podnosi wysokość tego świadczenia. Wzrost nastąpi od nowego roku.

Publikacja: 14.05.2025 17:50

Wysoka podwyżka zasiłku pogrzebowego. Od kiedy?

Foto: Adobe Stock

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie przysługujące najbliższym po śmierci członka rodziny, a także związanej z nią konieczności dokonania pochówku.

Nowe przepisy podnoszą jego wysokość do 7 tys. zł (z obecnych 4 tys.). Jednocześnie kwota ta ma być każdego roku waloryzowana. Świadczenie będzie zwiększane, gdy skumulowana inflacja od ostatniego ustalenia wysokości zasiłku przekroczy 5 proc.

– Jak już wielokrotnie informowaliśmy proponowana podwyżka wysokości zasiłku pogrzebowego nie pozwala w tej chwili na pokrycie kosztów związanych z organizacją uroczystości pogrzebowych, więc każda decyzja władz, aby podwyższyć tę kwotę to krok we właściwym kierunku – komentuje Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Pieniądze na pogrzeb. Zasiłek celowy na transport zwłok

Uszczegółowione zostaną też przesłanki warunkujące przyznawanie zasiłku celowego z pomocy społecznej. Ma on przysługiwać na pokrycie uzasadnionych i udokumentowanych kosztów pochówku osobie, która je poniosła, jeśli po zmarłym nie przysługuje zasiłek pogrzebowy. Świadczenie celowe zostanie też przyznane uprawnionemu do zasiłku pogrzebowego, który poniósł w związku z pogrzebem nadzwyczajne, trudne do przewidzenia koszty. Można zaliczyć do nich choćby obciążenia z tytułu transportu zwłok z odległego miejsca (np. z zagranicy) czy dłuższego przechowywania ich w chłodni. Organ pomocy społecznej będzie też mógł przyznać zasiłek celowy przed poniesieniem kosztów pogrzebu, jeżeli dana osoba zobowiąże się do ich pokrycia.

Biuro Legislacyjne Senatu zauważyło jednak, że przepisy w tym zakresie zawierają nieprecyzyjne pojęcia, takie jak „koszty nadzwyczajne” i „koszty trudne do przewidzenia”, co może prowadzić do istotnych wątpliwości interpretacyjnych.

Senatorowie nie podzielili jednak tych obiekcji i w efekcie przyjęli nowelizację bez poprawek.

Etap legislacyjny: ustawa czeka na podpis prezydenta

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr