Istotne zmiany w ustawie sankcyjnej

Przepisy regulujące polski reżim sankcyjny wobec Rosji doczekały się nowelizacji. I chociaż jest ona kierunkowo właściwa, zawiera szereg kontrowersyjnych pod względem prawnym rozwiązań, takich jak tymczasowy zarząd przymusowy lub przejęcie majątku za odszkodowaniem. Jakie powinny być zatem sankcje, aby spełniały swoją rolę?

Publikacja: 22.09.2022 22:00

Istotne zmiany w ustawie sankcyjnej

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (dalej „Ustawa”), która umożliwiła stworzenie odrębnej od funkcjonującej na poziomie Unii Europejskiej polskiej listy sankcyjnej, doczekała się istotnej nowelizacji. 18 sierpnia br. weszła w życie ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „Nowelizacja”).

Pozostało jeszcze 96% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Jak powstrzymać nieuczciwą konkurencję?
Biznes
Jak wpływać na zmiany społeczne i korzystać z nich podatkowo?
Biznes
Distressed M&A – przejęcia firm w trudnej sytuacji na polskim rynku
Biznes
Wyposażenie mieszkania w kosztach? Jest to możliwe
Biznes
Raportowanie niefinansowe – nowe obowiązki małych i średnich firm