Jak zatrudniać pracowników prowadząc działalność w Niemczech?

Założenie działalności gospodarczej w Niemczech często wiąże się z zatrudnieniem pracowników. Mimo, że wiele kwestii związanych z prawem pracy jest zharmonizowanych w ramach UE, niemieckie przepisy przyznają pracownikom, w niektórych aspektach, więcej praw niż polskie prawo pracy. Prawnicy kancelarii Baker McKenzie, Christian Koops i Piotr Jaśkiewicz, omawiają kluczowe zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę przy zatrudnianiu pracowników w Niemczech.

Publikacja: 19.01.2023 20:00

Jak zatrudniać pracowników prowadząc działalność w Niemczech?

Foto: Adobe Stock

Czy konieczne jest zawieranie z kandydatami umowy o pracę? Czy istnieją szczególne wymogi formalne, które muszą zostać spełnione?

Aby uniknąć ewentualnych sporów, zaleca się w każdym przypadku zawarcie umowy o pracę w formie pisemnej. Ponadto zgodnie ze zmienioną ustawą o dokumentowaniu warunków pracy (Nachweisgesetz – NachweisG) pracownik musi otrzymać na piśmie informację o wszystkich istotnych warunkach pracy. Aby spełnić ten wymóg, zaleca się, aby umowa o pracę z istotnymi warunkami pracy została sporządzona przez pracodawcę w formie pisemnej, a dwa oryginały zostały przesłane pracownikowi przed rozpoczęciem pracy. Pracownik podpisuje umowę i zwraca jeden egzemplarz pracodawcy. Pracodawca zachowuje jeden podpisany egzemplarz w celach dowodowych. Nawet jeśli naruszenie wymogu formy pisemnej nie prowadzi do nieważności umowy o pracę, to za naruszenie powyższych wymogów pracy grożą administracyjne kary pieniężne w wysokości do 2.000 EUR.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Umorzenie pożyczki udzielonej przez wspólnika sp. z o.o. – skutki w CIT
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Biznes
Uwaga! Rewolucja w umowach prawnoautorskich
Biznes
Bezemisyjne połączenia spółek sióstr kłopotliwe dla podatników
Biznes
Cyberbezpieczeństwo i Przemysł 4.0 – na czym polega transformacja bezpieczeństwa
Biznes
Ochrona sygnalistów – obowiązki, zasady postępowania, sankcje