Aktualizacja: 22.01.2025 02:08 Publikacja: 20.06.2023 08:45
Foto: Adobe Stock
Taksonomia to system klasyfikacji zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, wywodzącym się z unijnego rozporządzenia 2020/852. Ta działalność w rozumieniu Taksonomii musi spełnić szereg wymogów. Ocenia się, czy przyczynia się istotnie do realizacji jednego ze wskazanych w rozporządzeniu celów środowiskowych i czy nie wyrządza w ramach któregoś z nich poważnych szkód.
Ponieważ Taksonomia nie ma co do zasady charakteru wykonawczego, dla jej praktycznego zastosowania liczy się, jak unijny prawodawca odnosi się do niej w różnego rodzaju regulacjach. Z dokumentów strategicznych Komisji Europejskiej wynika, że jednym z głównych zadań Taksonomii jest zapobieganie tzw. greenwashingowi, czyli nieuczciwej praktyce marketingowej, która ma wywołać wrażenia, że działania są proekologiczne, choć brak na to dowodów. Taksonomia ma stanowić jednolity standard oceny tego, czy działanie jest zrównoważone środowiskowo. Mają z niego korzystać emitenci, inwestorzy, nadzorcy, konsumenci i pozostali interesariusze.
Głównym celem działalności gospodarczej jest osiąganie maksymalnych korzyści finansowych. Jednak każdy biznes funkcjonuje w określonym kontekście społecznym, nie działa w izolacji.
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Wzrasta znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Dla przedsiębiorców wspierających działania w tym obszarze w polskim prawie przewidziano ulgę sponsoringową.
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej, jeżeli od 2025 r. chcą zrezygnować z tej formy opodatkowania, mogą to uczynić jedynie do 20 stycznia br.
Zainicjowane w minionym roku zmiany w prawie własności intelektualnej mają istotny wpływ na funkcjonowanie twórców, przedsiębiorców oraz użytkowników technologii cyfrowych. W 2025 roku reforma prawa własności intelektualnej będzie kontynuowana.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Skarbówka potwierdza, że przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na jego nabycie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Rząd do 28 stycznia ma podjąć decyzję odnośnie do propozycji rewizji KPO, którą skieruje do Komisji Europejskiej. Projekt właśnie trafił do partnerów społecznych.
Jakie zmiany w przepisach prawnych będą miały największy wpływ na biznes i organizację w 2025 r.?
Jesteśmy gotowi, żeby wrócić na Stały Komitet Rady Ministrów z ustawą wiatrakową - ogłosiła we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Projekt zakłada m.in. ustanowienie minimalnej odległości lokowania farm wiatrowych do 500 m od najbliższych zabudowań. Obecnie to 700 m.
Jest wtorek, 21 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o nasilających się atakach rosyjskich hakerów na Polskę, kryzysie w branży transportowej, pierwszych decyzjach gospodarczych Donalda Trumpa oraz wzroście importu rosyjskiego LNG przez Europę.
Wszyscy mówią dziś o Donaldzie Trumpie i jego prezydenckiej przysiędze; wszyscy się boją jego rozgrywek z Rosją lub Chinami, tym bardziej że rozpryski eksplozji nam właśnie spadną na głowy. Ale gdzie jest Europa?
Polska prezydencja chce planu obniżenia cen energii w UE. Na jej zamówienie MFW opracował raport, w którym zaleca integrację rynku energii.
Unia nawet w świetle antyeuropejskich wybryków prezydenta Donalda Trumpa musi poradzić sobie z Rosją, nielegalną i legalną migracją, utrzymaniem własnej tożsamości i kultury. Los Europy leży w rękach Europejczyków – pisze politolog Roman Kuźniar.
Ścisłej ochronie prawnej podlegać będzie dodatkowo siedem gatunków ptaków. Zakaz polowań zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. myśliwych, członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas