Aktualizacja: 19.04.2025 21:54 Publikacja: 20.06.2023 08:45
Foto: Adobe Stock
Taksonomia to system klasyfikacji zrównoważonych środowiskowo działalności gospodarczych, wywodzącym się z unijnego rozporządzenia 2020/852. Ta działalność w rozumieniu Taksonomii musi spełnić szereg wymogów. Ocenia się, czy przyczynia się istotnie do realizacji jednego ze wskazanych w rozporządzeniu celów środowiskowych i czy nie wyrządza w ramach któregoś z nich poważnych szkód.
Ponieważ Taksonomia nie ma co do zasady charakteru wykonawczego, dla jej praktycznego zastosowania liczy się, jak unijny prawodawca odnosi się do niej w różnego rodzaju regulacjach. Z dokumentów strategicznych Komisji Europejskiej wynika, że jednym z głównych zadań Taksonomii jest zapobieganie tzw. greenwashingowi, czyli nieuczciwej praktyce marketingowej, która ma wywołać wrażenia, że działania są proekologiczne, choć brak na to dowodów. Taksonomia ma stanowić jednolity standard oceny tego, czy działanie jest zrównoważone środowiskowo. Mają z niego korzystać emitenci, inwestorzy, nadzorcy, konsumenci i pozostali interesariusze.
Dłużnik nie musi już przepisywać majątku na konkubinę, by ukryć go przed komornikiem. Może wykorzystać do tego l...
Wyegzekwowanie należności w niektórych sprawach jest problemem. Wiele egzekucji kończy się wydaniem postanowieni...
Początek 2025 roku przyniósł szereg komunikatów Urzędu Regulacji Energetyki, które wywołały liczne wątpliwości n...
Przedsiębiorca, decydując się na współpracę z sektorem publicznym, powinien pamiętać, że rządzi się ona innymi p...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Kodeks cywilny zawiera regulacje, na podstawie których wykonawca może domagać się dostosowania wysokości wynagro...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas