Świadectwa charakterystyki energetycznej – obowiązki właściciela nieruchomości

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków wprowadziła sankcje za nieprzekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej nabywcy lub najemcy budynku bądź lokalu przy podpisywaniu umowy. Jak zabezpieczyć się przed ryzykami prawnymi związanymi z tymi obowiązkami?

Publikacja: 30.08.2024 04:30

Świadectwa charakterystyki energetycznej – obowiązki właściciela nieruchomości

Foto: Adobe Stock

Zaostrzanie wymogów co do parametrów charakterystyki energetycznej budynków można nazwać już światowym trendem. W opublikowanym 23 sierpnia artykule „Świadectwo charakterystyki energetycznej – jak wpływa na ceny nieruchomości?” wskazywaliśmy na regulacje obowiązujące już w Anglii, Walii czy Hongkongu. Również przepisy ostatniej nowelizacji unijnej dyrektywy EPBD sugerują, że zarządzający aktywami polskiego rynku nieruchomości powinni zaprzyjaźnić się ze wskaźnikami technicznymi zapotrzebowania energetycznego budynku – i zastanowić, jak z obowiązków związanych ze świadectwami charakterystyki energetycznej uczynić atut swoich inwestycji. A obowiązki na gruncie polskiej ustawy w tym zakresie są liczne i... coraz surowiej egzekwowane.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Finansowanie transakcji M&A
Biznes
Zakazane klauzule w umowach B2B w prawie unijnym
Biznes
Jak zrealizować inwestycję na działce rolnej? 13 pytań i odpowiedzi
Biznes
Jaka odpowiedzialność grozi cyberprzestępcy?
Biznes
Mediacja czy arbitraż? Sposoby na konflikt wspólników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne