Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach

Wraz z pojawieniem się e-recept, nie uregulowano okoliczności ich wydawania, czego konsekwencją było powstanie receptomatów. Rzecznik Praw Pacjenta i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznali, że wydanie e-recepty bez konsultacji lekarskiej jest niedozwolone, co ma wpływ na ich funkcjonowanie. Szykują się zmiany w prawie.

Publikacja: 06.09.2024 04:30

Kontrowersje wokół e-recept wydawanych w receptomatach

Foto: Adobe Stock

„Receptomaty” to potoczna nazwa platform umożliwiających zamówienie e-recepty. Dla pacjentów stale przyjmujących leki jest to znaczne udogodnienie – nie muszą udawać się do lekarza tylko w celu otrzymania recepty. W receptomacie najczęściej konieczne jest jedynie wypełnienie krótkiego formularza i wniesienie opłaty. Z drugiej strony, ponieważ dzięki receptomatom dostęp do leków kontrolowanych (wydawanych wyłącznie na receptę) został znacznie ułatwiony, wzbudza to obawy organów nadzorczych. Wzmożone zainteresowanie Ministerstwa Zdrowia, inspekcji farmaceutycznej i Rzecznika Praw Pacjenta wzbudza dostęp do leków psychotropowych, wiążąc to z ryzykiem ich używania poza uzasadnionymi wskazaniami.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Jak prawidłowo protokołować posiedzenia organów spółki z o.o.?
Biznes
Inwestycje nad i pod gruntem – zalety własności warstwowej
Biznes
Unijna legislacja to również nasze prawo
Biznes
Bezpieczne rozpoczęcie samozatrudnienia – jak się przygotować na B2B?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Biznes
Jak nie stracić dofinansowania z Unii Europejskiej?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki