Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu

Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.

Publikacja: 20.09.2024 04:30

Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu

Foto: Adobe Stock

Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w medycynie budzi co najmniej tyle samo nadziei, co obaw. Z jednej strony obietnica szybszej, bardziej dostępnej i tańszej diagnostyki, z drugiej strony niepokój związany z błędnym rozpoznaniem schorzeń pacjentów. Perspektywa operacji przeprowadzanej przez robota wyposażonego w AI, w związku z niskim wskaźnikiem liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców w Polsce [zgodnie z raportem OECD w 2021 r. na 1000 mieszkańców Polski przypadało 3,4 lekarzy], napawa optymizmem, niweczonym ryzykiem popełnia błędu medycznego i braku jasnych uregulowań co do odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę lub innego rodzaju szkodę. Przykłady można by mnożyć.

Pozostało 88% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Biznes
Nowe obowiązki dla sektora komunikacji elektronicznej na niechciane połączenia
Biznes
Sąd uchyla uchwałę wspólników. Czy sprzedaż nieruchomości jest nieważna?
Biznes
Powództwa przedstawicielskie – nowy tryb dochodzenia roszczeń konsumenckich
Biznes
W fundacji rodzinnej nie ma podatku od darowizn
Biznes
Problemy z Rejestrem Fundacji Rodzinnych. Co należy zmienić?