Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu

Z początkiem sierpnia 2024 r. wszedł w życie Akt w sprawie sztucznej inteligencji (AI), który nakłada na podmioty wprowadzające do obrotu lub oddające do użytku pod własną firmą system AI szereg obowiązków.

Publikacja: 20.09.2024 04:30

Zastosowanie sztucznej inteligencji w e-zdrowiu

Foto: Adobe Stock

Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w medycynie budzi co najmniej tyle samo nadziei, co obaw. Z jednej strony obietnica szybszej, bardziej dostępnej i tańszej diagnostyki, z drugiej strony niepokój związany z błędnym rozpoznaniem schorzeń pacjentów. Perspektywa operacji przeprowadzanej przez robota wyposażonego w AI, w związku z niskim wskaźnikiem liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców w Polsce [zgodnie z raportem OECD w 2021 r. na 1000 mieszkańców Polski przypadało 3,4 lekarzy], napawa optymizmem, niweczonym ryzykiem popełnia błędu medycznego i braku jasnych uregulowań co do odpowiedzialności za wyrządzoną krzywdę lub innego rodzaju szkodę. Przykłady można by mnożyć.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Biznes
Teresa Siudem: Które dziecko ma smykałkę do biznesu
Biznes
Sukcesja. Jak przygotować następcę do roli lidera?
Biznes
CBAM: projekt zmian mechanizmu dostosowywania cen na granicach
Biznes
Podatek od wyjścia – co trzeba wiedzieć przed relokacją biznesu?
Biznes
Partnerstwo w projektach unijnych – prawo, praktyka, orzecznictwo