Czy fundacje rodzinne mogą być polskimi zaibatsu

Fundacje rodzinne z pewnością są narzędziem, które może pozwolić polskim rodzinom biznesowym na myślenie o wielopokoleniowej trwałości i sukcesji, może nawet na wzór japoński.

Publikacja: 03.12.2024 04:45

Czy fundacje rodzinne mogą być polskimi zaibatsu

Foto: Adobe Stock

Jeden z najstarszych hoteli na świecie – Houshi – został założony w roku 718 (https://www.ho-shi.co.jp/en/). Od początku swojego istnienia – przez 46 pokoleń – należy do jednej rodziny. Inne japońskie przedsiębiorstwo rodzinne – Kongo Gumi, działające w branży budowlanej, zostało założone w roku 578 i funkcjonowało do roku 2006 (1428 lat), kiedy to w wyniku problemów na rynku nieruchomości zostało przejęte przez Takamara Corporation José Allouche, Bruno Amann, Jacques Jaussaud, Toshiki Kurashina, The Impact of Family Control on the Performance and Financial Characteristics of Family Versus Nonfamily Businesses in Japan: A Matched-Pair Investigation. W pierwszych dekadach XX wieku, przed II wojną światową, japońska ekonomia koncentrowała się wokół zaibatsu – potężnych holdingów rodzinnych. Wraz z totalną mobilizacją wojenną klany rodzinne straciły kontrolę nad zaibatsu na rzecz wojskowej administracji gospodarczej, a ich działalność została podporządkowana potrzebom wojny oraz ekonomicznej eksploatacji terenów podbitych. Po wojnie amerykańskie władze okupacyjne uznały zaibatsu i kierujące nimi rodzinne spółki holdingowe za organizacje przestępcze, które przyczyniły się do ekspansji japońskiego militaryzmu i zdecydowały się na ich rozwiązanie. Po odzyskaniu przez Japonię niepodległości (1953 r.) zaibatsu zdołały stopniowo odbudować się w formie dzisiejszych grup keiretsu (zob. Jerzy Grabowiecki, „Konglomeraty zaibatsu jako prototyp współczesnego systemu korporacyjnego Japoni”). Zaibatsu są uznawane za jedną z najważniejszych innowacji instytucjonalnych okresu przyspieszonej modernizacji i budowy podstaw rozwoju przemysłowego Japonii.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama