Aktualizacja: 16.03.2025 21:27 Publikacja: 25.02.2025 05:10
Foto: Adobe Stock
Kolejne raporty wskazują, że z roku na rok liczba cyberataków rośnie. Jak się przed nimi zabezpieczyć?
Liczba ta będzie rosła i to się nie zmieni, choćby dlatego, że coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, a przez to bardziej podatnych na zagrożenia. Drugim powodem tej tendencji wzrostowej jest to, że sztuczna inteligencja bardzo uprościła przeprowadzanie skomplikowanych ataków i sprawiła, że nawet osoby o niskiej umiejętności programowania mogą się stać hakerami. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed atakami, to wszystko zależy od organizacji. Te, które mogą sobie na to pozwolić i bezpieczeństwo traktują jako priorytet, powinny minimalizować swoje kontakty z sieciami. Nie rekomenduję tego jednak wszystkim, bo są organizacje, które takiego poziomu cyberbezpieczeństwa nie potrzebują, albo nie mogą sobie na to pozwolić – bo jak od sieci miałby się odciąć sklep internetowy? Dlatego to jest poziom, który powinny stosować np. organizacje związane z wojskiem. Innym ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowywanie użytkowników. Bo pomimo rozwoju sztucznej inteligencji i ciągłej automatyzacji wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Każdy poważny cyberatak zaczyna się od phishingu, czyli rozsyłania maili albo prób wyłudzenia haseł. Może to być generowane przez AI, ale i tak uderza w użytkownika końcowego.
Inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania, które mogłyby przynieść im wyższe stopy zwrotu. Część z nich wybiera kryptowaluty, które są inwestycjami wyższego ryzyka.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Komisja Europejska ogłosiła nowe działania dotyczące handlu elektronicznego W Unii Europejskiej, podkreślając że zamiast tworzyć nowe przepisy, skupi się na skuteczniejszym egzekwowaniu i wdrażaniu istniejących.
W związku z zakończeniem prac nad unijną reformą prawa wzorów przemysłowych, w dniu 8 grudnia 2024 r. weszły w życie przepisy nowego rozporządzenia 2024/2822 oraz dyrektywy 2024/2823.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Nowelizacja ustawy OZE zawiera szereg rozwiązań, których celem jest przyspieszenie procesu inwestycyjnego sektorze OZE, w tym dotyczących instalacji fotowoltaicznych.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Późna Wielkanoc powoduje, że w tym roku nadarza się wyjątkowa okazja połączenia świąt i majówki. Oba terminy oddziela raptem 4 dni. Jeśli połączymy oba święta, wyjazd może okazać się wyjątkowo tani.
Rosyjski regulator rynku lotniczego Rosawiacja domaga się zniesienia przepisów ograniczających działalność przewoźników z tego kraju. Uważa, że „czerwona flaga”, jaką jest oznaczony ten kraj nie ma uzasadnienia.
Zdaniem rosyjskiego niezależnego portalu Verstka, AirBaltic przynajmniej 28 razy próbował kupić rosyjskie paliwo między lutym 2022 a marcem 2024. Jeśli to prawda, to większość z tych zakupów złamałyby antyrosyjskie sankcje.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
W Arabii Saudyjskiej dokonano ważnego przełomu, który może poprawić wydajność i obniżyć koszt baterii. Może też zapoczątkować innowacje w wielu branżach.
Wizja powrotu amerykańskich i europejskich koncernów technologicznych do Rosji spędza sen z powiek firmom IT z tego kraju. Wysłały one właśnie na Kreml apel z listą działań, które rząd musi podjąć, by ochronić je przed zachodnią konkurencją.
Kolejne spółki uruchamiają komputery kwantowe i otwierają je na komercyjne zastosowanie. Są dzięki temu w stanie w kilka minut wykonać operacje, jakie superkomputerowi zajmą nawet milion lat przy zużyciu przy tym rocznej globalnej energii elektrycznej.
Rozpoczyna się pierwsza na świecie komercyjna sprzedaż zaawansowanych robotów. dwunożna maszyna, w cenie samochodu, ma biegać nawet w trudnych warunkach i sprawnie operować dłońmi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas