Sztuczna inteligencja bardzo uprościła przeprowadzanie cyberataków

Kwestie cyberbezpieczeństwa możemy traktować jako pewnego rodzaju ubezpieczenie, na które powinno się przeznaczać znaczną część wydatków na informatyzację – mówi Łukasz Jędrzejczak, Cyber & Defense Sector Director, Deloitte Central Europe.

Publikacja: 25.02.2025 05:10

Sztuczna inteligencja bardzo uprościła przeprowadzanie cyberataków

Foto: Adobe Stock

Kolejne raporty wskazują, że z roku na rok liczba cyberataków rośnie. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Liczba ta będzie rosła i to się nie zmieni, choćby dlatego, że coraz więcej urządzeń jest podłączonych do sieci, a przez to bardziej podatnych na zagrożenia. Drugim powodem tej tendencji wzrostowej jest to, że sztuczna inteligencja bardzo uprościła przeprowadzanie skomplikowanych ataków i sprawiła, że nawet osoby o niskiej umiejętności programowania mogą się stać hakerami. Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed atakami, to wszystko zależy od organizacji. Te, które mogą sobie na to pozwolić i bezpieczeństwo traktują jako priorytet, powinny minimalizować swoje kontakty z sieciami. Nie rekomenduję tego jednak wszystkim, bo są organizacje, które takiego poziomu cyberbezpieczeństwa nie potrzebują, albo nie mogą sobie na to pozwolić – bo jak od sieci miałby się odciąć sklep internetowy? Dlatego to jest poziom, który powinny stosować np. organizacje związane z wojskiem. Innym ważnym aspektem jest odpowiednie przygotowywanie użytkowników. Bo pomimo rozwoju sztucznej inteligencji i ciągłej automatyzacji wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Każdy poważny cyberatak zaczyna się od phishingu, czyli rozsyłania maili albo prób wyłudzenia haseł. Może to być generowane przez AI, ale i tak uderza w użytkownika końcowego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Biznes
Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji spółki jawnej
Biznes
Teresa Siudem: Pieczątki odchodzą do lamusa
Biznes
Łatwiejsze zawieranie umów leasingu. Zmiany wchodzą w życie
Biznes
Deregulacja - ułatwienia dla biznesu wchodzą w życie
Biznes
Ferrari wygrywa przed Sądem UE udowadniając rzeczywiste używanie znaku Testarossa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama