Reklama

Dziesiątki tysięcy spraw o darmowy węgiel

Emerytowani górnicy masowo pozywają Kompanię Węglową o deputat węglowy lub jego równowartość pieniężną. Argumentem jest nieprawidłowe odebranie przez firmę przywileju.
Dziesiątki tysięcy spraw o darmowy węgiel

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz Rafał Guz

Władze spółki, borykającej się z kłopotami finansowymi, zadecydowały na początku roku o pozbawieniu emerytowanych pracowników prawa do deputatu węglowego. Uprawnienie polega na tym, że co roku emerytowi przysługuje tona węgla lub jej ekwiwalent pieniężny. Genezą tego przywileju są regulacje Karty Górnika z 1982 r. Zostały one przepisane do układów i porozumień zbiorowych obowiązujących w kopalniach będących własnością węglowego giganta.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Zabookuj najlepsze treści na wakacje!

Skorzystaj z promocji wakacyjnej i zyskaj dodatkowe drukowane magazyny: Nauka i Historia.

Twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i ze świata.

Promocja dotyczy subskrypcji RP.PL na rok.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama