Aktualizacja: 04.04.2025 04:39 Publikacja: 16.10.2024 12:34
30 proc. inwestorów instytucjonalnych planuje zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku obligacji, jeśli Kamala Harris wygra wybory
Foto: AFP
5 listopada rozstrzygnie się przy urnach to, kto zostanie nowym prezydentem USA. Do końca września sondaże nie dawały jeszcze w tej kwestii pewności. Dosyć niepewni byli również inwestorzy, ale ta niepewność była daleka od strachu. Nie przerwała ona hossy na giełdach w USA. Ostatnie tygodnie przyniosły za to osłabienie dolara. W ciągu trzech miesięcy stracił on prawie 4 proc. wobec euro. Wiązane to jest z zamianą kandydata demokratów – z prezydenta Joe Bidena na wiceprezydent Kamalę Harris, która odrobiła straty sondażowe wobec Donalda Trumpa. Silniejszy dolar jest na rynkach kojarzony z większymi szansami wyborczymi Trumpa, gdyż program wyborczy kandydata republikanów może sprzyjać umacnianiu amerykańskiej waluty. (Trzeba jednak też pamiętać, że silny wpływ na kurs dolara miało to, że Fed we wrześniu zaczął luzować politykę pieniężną). Za barometr szans wyborczych Trumpa można też uznać notowania kryptowalut. Powinny one rosnąć, gdy wzrastają szanse republikanina na wygraną. W ostatnich miesiącach radziły sobie one jednak dosyć słabo. O ile w lipcu kurs bitcoina zbliżał się do 70 tys. dol., o tyle w dołkach z sierpnia i września był on poniżej 54 tys. dol. W końcówce września przekraczał on jednak 64 tys. dol. Wejście Harris do wyścigu wyborczego w miejsce Bidena uderzyło więc w notowania kryptowalut. Sondażowy „miesiąc miodowy” Harris się jednak skończył i kryptowaluty zyskały.
Sztuka naiwna może być dobrym tematem dla kolekcjonerów. Zarówno tych, którzy łączą ją ze sztuką współczesną, ja...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
„Nadzwyczajne zyski”, którymi kusili inwestorów zarządzający nadal pozostają raczej w sferze nadziei
Nawet jeżeli śnieg w Tatrach nie dopisuje, górale mogą wkrótce odkryć nową żyłę złota: lokalną sztukę, która prz...
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadc...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas