Odpowiedzialności organizatora zawodów sportowych

W prawie polskim nie ma obecnie regulacji, która wprost ustanawiałaby zasady odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody doznane przez uczestników sportu.

Publikacja: 30.08.2024 12:41

Odpowiedzialności organizatora zawodów sportowych

Rosnąca każdego roku liczba amatorskich zawodów sportowych – poza oczywistym powodem do radości z postępującej aktywizacji społeczeństwa – mocą samej statystyki stanowi przyczynek do zwiększonej liczby związanych ze sportem urazów. Należy się zastanowić, czy w razie wypadku taki sportowiec amator powinien zostać pozostawiony sam sobie?

Podobno uprawianie każdej dyscypliny sportu służy zdrowiu, dopóki nie osiągnie ono poziomu wyczynowego. Szacunki oparte na danych zgromadzonych w raporcie EU Injury Database wskazują, że w Unii Europejskiej nawet 70 proc. uczestników sportu zorganizowanego ulega w trakcie swojej kariery kontuzjom. Niewątpliwie część z nich powstaje w trakcie zawodów sportowych, kiedy zapał i duch współrywalizacji mogą przysłonić racjonalne zasady ostrożności. Urazy powstające w trakcie zawodów można co do zasady podzielić na trzy kategorie:

Pozostało 91% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Autorzy i twórcy doczekali się większej ochrony
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak skutecznie chronić znak towarowy na terytorium Chin?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Patenty niezbędne do spełnienia normy a sektor MŚP
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak drugie obywatelstwo może chronić biznes
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak dokapitalizować spółkę z o.o.?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne