Zrównoważone podejście do klimatu

W ostatnich latach koncepcja zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli ESG (Environmental, Social, Governance), zyskała ogromne znaczenie.

Publikacja: 26.09.2024 11:54

Zrównoważone podejście do klimatu

Foto: Adobe Stock

 Zasady ESG przestają być już tylko dobrą praktyką rynkową, a stają się obowiązkiem prawnym, szczególnie w kontekście regulacji unijnych. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmuje dyrektywa CSRD, która weszła w życie na początku tego roku.

Unia Europejska dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – 2022/2464/EU) wprowadziła regulacje wymuszające na dużych przedsiębiorstwach raportowanie niefinansowe w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wymagania obejmują ujawnianie informacji na temat modeli biznesowych, strategii, łańcuchów dostaw, zarządzania ryzykiem, wskaźników kluczowych efektów działalności oraz polityk dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Dyrektywa obejmuje duże przedsiębiorstwa oraz notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa w UE spełniające określone kryteria finansowe i zatrudnienia, a także grupy kapitałowe spoza UE z istotnymi obrotami lub rejestracją w Unii Europejskiej. Wprowadzane regulacje mogą (i powinny) być postrzegane przez firmy, które przykładają wagę do kwestii środowiskowych nie tylko w kategoriach obowiązku, ale również jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej.

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
XBRL dla ESG
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Ryzyko oszustwa dotyczące sprawozdań ESG
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
ESG fundamentem przyszłościowego zarządzania
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Rosnąca dynamika ESG
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Narzędzia do raportowania ESG