Zrównoważone podejście do klimatu

W ostatnich latach koncepcja zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli ESG (Environmental, Social, Governance), zyskała ogromne znaczenie.

Publikacja: 26.09.2024 11:54

Zrównoważone podejście do klimatu

Foto: Adobe Stock

 Zasady ESG przestają być już tylko dobrą praktyką rynkową, a stają się obowiązkiem prawnym, szczególnie w kontekście regulacji unijnych. Wśród nich najważniejsze miejsce zajmuje dyrektywa CSRD, która weszła w życie na początku tego roku.

Unia Europejska dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive – 2022/2464/EU) wprowadziła regulacje wymuszające na dużych przedsiębiorstwach raportowanie niefinansowe w obszarze zrównoważonego rozwoju. Wymagania obejmują ujawnianie informacji na temat modeli biznesowych, strategii, łańcuchów dostaw, zarządzania ryzykiem, wskaźników kluczowych efektów działalności oraz polityk dotyczących kwestii środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego. Dyrektywa obejmuje duże przedsiębiorstwa oraz notowane na giełdzie małe i średnie przedsiębiorstwa w UE spełniające określone kryteria finansowe i zatrudnienia, a także grupy kapitałowe spoza UE z istotnymi obrotami lub rejestracją w Unii Europejskiej. Wprowadzane regulacje mogą (i powinny) być postrzegane przez firmy, które przykładają wagę do kwestii środowiskowych nie tylko w kategoriach obowiązku, ale również jako narzędzie budowania przewagi konkurencyjnej.

Pozostało 82% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Podział majątku małżeńskiego i wspólnie zaciągnięte kredyty
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak przygotować się do wdrożenia wymogów pakietu AML?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Zapadł ważny wyrok w sprawie możliwości odliczenia VAT
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Operacje związane z kryptowalutami będą podlegać nadzorowi
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Jak budować różnorodną i przyjazną dla wszystkich organizację