Zbyt niskie wyniki pracy jako powód wypowiedzenia umowy o pracę

Decyzję o rozstaniu z pracownikiem może uzasadniać fakt, że nie osiąga on zadowalających efektów pracy. Pracodawca nie powinien jej jednak podejmować w oderwaniu od wkładu, jaki ta osoba wnosiła do działalności firmy na przestrzeni poprzednich lat.

Publikacja: 23.09.2017 02:00

Wątpliwości budzi sytuacja, w której pracownik, mimo rzetelnego wykonywania swoich obowiązków, nie osiąga założonych wyników. Z jednej bowiem strony, pracownik powinien dołożyć wszelkich starań, aby taki wynik osiągnąć, z drugiej jednak – nie może odpowiadać za wynik ekonomiczny pracodawcy.

Przed takim dylematem stanął SN rozpatrując sprawę pod sygnaturą II PK 116/13, zakończoną wyrokiem w dniu 20 stycznia 2014 r. Orzekł wówczas, iż pracodawcy przysługuje prawo doboru pracowników w sposób zapewniający najlepsze wykonywanie zadań, i może on zasadnie przewidywać, że zatrudnienie innej osoby pozwoli mu na osiąganie lepszych efektów pracy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę osobie zajmującej samodzielne stanowisko w sytuacji, w której (chociażby z przyczyn niezawinionych) nie osiąga ona właściwych wyników pracy.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama