W siedzibie Pracodawców RP – organizacji reprezentującej ponad 7000 firm, które łącznie zatrudniają ok. 3 mln pracowników – odbyła się debata „Problemy ze stosowaniem przepisów o czasie pracy. Propozycja zmian". Podczas spotkania padły propozycje zmian przepisów Kodeksu pracy, które dostosowywałby je do wymogów współczesnej gospodarki.

Nadgodziny rozliczane e-mailem

Zdaniem Pracodawców RP obowiązujące przepisy dotyczące czasu pracy są przestarzałe i nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom firm. - W dobie globalnej konkurencji konieczne jest ich uelastycznienie, oczywiście przy zagwarantowaniu zdrowia i bezpieczeństwa pracowników – przekonywała, dr mec. Monika Gładoch, ekspert organizacji.

Jak stwierdził podczas debaty prof. dr hab. Arkadiusz Sobczyk z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, bolączki polskiego prawa pracy zaczynają się od spraw banalnych. - Weźmy na przykład godziny nadliczbowe - dlaczego ich rozliczanie nie może odbywać się drogą mailową, tylko musi mieć formę pisemną; jak długo ma obowiązywać czas ich oddawania? To są mankamenty ustawy - powiedział profesor. - Dopóki nie rozstrzygniemy, jak płacimy za nadgodziny, to wcześniej czy później dojdzie do buntu pracowników. Wiele rzeczy można zrobić szybko i prosto. Są też takie, które wymagają refleksji, jak np. 12- miesięczny okres rozliczeniowy – podkreślał Sobczyk.

Podczas debaty obecni byli także przedstawiciele pracodawców, którzy opowiedzieli o praktyce stosowania przepisów dotyczących czasu pracy. - Sytuacja na rynku zmienia się niezwykle dynamicznie, w ubiegłym roku musiałem 24 razy renegocjować kalendarze czasu pracy i to mimo 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego czasu pracy - mówił Paweł Miłoszewski, Dyrektor ds. Zarządzania Personelem z firmy Whirlpool Polska, a także przedstawiciel CECED Polska Związku Pracodawców AGD.

Dzień wolny oddawany dłużej

Pracodawcy RP proponują doprecyzowanie definicji doby pracowniczej. - Uważamy, że dla ułatwienia organizacji pracy zmianowej, dniem wolnym od pracy powinny być 24 kolejne godziny wolne od świadczenia pracy, poczynając od godziny, w której pracownik zakończył pracę dnia poprzedniego - mówiła dr mec. Monika Gładoch.

Reklama
Reklama

Eksperci organizacji proponują także wprowadzenie prawa do rozliczania godzin nadliczbowych i dnia wolnego od pracy w dłuższym okresie – także w następnym okresie rozliczeniowym.

– Nierzadko bowiem pracodawca ze względu na problemy organizacyjno-techniczne nie ma możliwości oddania czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego – zwracają uwagę Pracodawcy RP.

Podczas debaty dr Krzysztof Stefański z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego zaproponował wprowadzenie nowych wyjątków od obowiązku udzielania odpoczynku dobowego i tygodniowego np. dla pracowników zatrudnionych w ramach systemu przerywanego czasu pracy, pracowników, których miejsca pracy i miejsca zamieszkania są odległe od siebie lub różne miejsca pracy są od siebie odległe, a także dla pracowników zatrudnionych w niektórych branżach m.in. w turystyce, poczcie i telekomunikacji, rolnictwie i hodowli, transporcie miejskim, wywozu i utylizacji odpadów. Zaproponował możliwość wprowadzenia 14-dniowego okresu rozliczeniowego, a także przedłużenie okresów rozliczeniowych w podstawowym systemie czasu pracy oraz rezygnację z 1-miesięcznego – na rzecz 3-miesięcznego – okresu rozliczeniowego w systemie równoważonego czasu pracy.