Niedługo zmieniamy adres siedziby firmy w tej samej miejscowości. Czy w związku z tym musimy pracownikom zmieniać umowy o pracę? Jeśli tak, to czy należy zastosować wypowiedzenie warunków pracy i płacy? – pyta czytelnik.
Adres pracodawcy w umowie o pracę występuje zazwyczaj w dwóch miejscach:
- na pieczęci pracodawcy,
- jako określenie miejsca pracy pracownika.
W nagłówku
W pierwszym przypadku adres siedziby pracodawcy nie jest objęty treścią oświadczenia stron (pracownika i pracodawcy) przy zawieraniu umowy o pracę. Wypowiedzenie zmieniające lub porozumienie zmieniające angaż jest zaś niezbędne przy uzgodnieniach umownych. Jeżeli więc adres pracodawcy nie występuje w treści kontraktu, lecz jedynie jest w nim umieszczony jako pieczęć pracodawcy, to modyfikacja tego adresu nie wymaga zmian umów poszczególnych etatowców.
Warunek kontraktu
Niewykluczone jednak, że adres wyznacza miejsce pracy pracownika. Wolno je określić w różny sposób, np. jako miejscowość (bez podawania konkretnego adresu w niej), obszar powiatu lub województwa, siedzibę pracodawcy (bez wskazywania adresu), ale także jako konkretny punkt z danymi adresowymi. Poza ostatnim we wszystkich pozostałych przypadkach zmiana siedziby nie pociąga za sobą konieczności innego określenia miejsca zatrudnienia. Nie trzeba więc modyfikować angaży, gdyż ten element umowny (miejsce pracy) nie zmienia się.
Inaczej jest w ostatniej sytuacji, czyli takiej, w której miejsce pracy odniesiono do konkretnego adresu, pod jakim znajduje się siedziba pracodawcy. W takiej sytuacji jej inne usytuowanie musi być powiązane z modyfikacją treści warunku pracy ustalonego przez strony (pracodawcę i pracownika). Można tego dokonać, stosując wypowiedzenie warunków pracy i płacy (art. 42 § 1–3 k.p.) albo zawierając z pracownikami porozumienia zmieniające treść umów (to z pewnością wygodniejszy i szybszy sposób).