Chodnik służy do ruchu pieszego i jest częścią pasa drogowego. Właściciel kawiarni czy pubu musi mieć zgodę na jego zajęcie. Restaurator powinien pamiętać, że gdy jego ogródek gastronomiczny zajmuje przestrzeń publiczną, to należy to zgłosić zarządcy drogi.
Wzór wniosku zarządcy dróg zamieszczają na ogół na swojej stronie internetowej. Tam również można znaleźć wykaz wymaganych dokumentów do złożenia. Wniosek o wydanie zezwolenia musi zawierać:
- ?imię i nazwisko oraz adres lub nazwę i siedzibę podmiotu występującego o zajęcie pasa drogowego,
- ?cel tego zajęcia,
- ?lokalizację i powierzchnię,
- ?planowany okres zajęcia pasa drogowego.
Problemu nie ma, gdy ogródek mieści się na prywatnym terenie należącym do przedsiębiorcy – wtedy nikogo o zgodę pytać nie trzeba.
Właściciel kawiarni czy pubu musi mieć zgodę na zajęcie chodnika przed swoim lokalem
Natomiast postawienie stolików, krzeseł i parasoli nie wymaga załatwiania żadnych formalności budowlanych u starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Nie są to bowiem obiekty budowlane ?i urządzenia budowlane w rozumieniu prawa budowlanego. Dotyczy to także ogrodzenia takiego ogródka, pod warunkiem jednak, że ma ono charakter tymczasowy.
Czasami jednak ogrodzenie od strony drogi publicznej wymaga zgłoszenia staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). Chodzi przede wszystkim o wysokie parkany trwale powiązane z gruntem. Nie oznacza to jednak dowolności. Trzeba mieć bowiem zgodę na ogródek zarządcy drogi.
Przedsiębiorca musi pamiętać, że jego ogródek nie może zająć całego chodnika. Musi zostawić 1,5 metra dla pieszych. Takie wymogi stawia prawo o ruchu drogowym. Dotyczy to także przestrzeni nad chodnikiem. Parasole nie mogą bowiem zacieniać całego trotuaru.
Za zajęcie pasa drogowego należy uznać rozmieszczenie nad chodnikiem parasoli zajmujących całą jego szerokość ?i powodujących nieuniknioną kolizję między podstawową funkcją chodnika, jaką jest obsługa ruchu pieszych, a zajęciem pasa drogowego w postaci ogródka piwnego.