Zgodnie z art. 26 ust. 1 – 4 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU 2010 r. nr 220, poz. 1447, z późn. zm.; dalej: s.d.g.) osoba fizyczna składa wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie internetowej CEIDG, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw gospodarki oraz za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej. System teleinformatyczny CEIDG przesyła wnioskodawcy na wskazany adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku. Jest to podstawowy sposób składania wniosków przez przedsiębiorców, ponieważ mogą oni korzystać z tego rozwiązania, co do zasady, z dowolnego miejsca.
Wniosek o wpis do CEIDG może być również złożony na formularzu zgodnym z formularzem, o którym mowa w ust. 1, w wybranym przez przedsiębiorcę urzędzie gminy:
Organ gminy potwierdza tożsamość wnioskodawcy składającego wniosek osobiście i potwierdza wnioskodawcy, za pokwitowaniem, przyjęcie wniosku.
Organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego, opatruje go podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, przy zachowaniu zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym albo podpisuje podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, albo podpisuje podpisem osobistym, o którym mowa w przepisach o dowodach osobistych, albo podpisuje w inny sposób akceptowany przez system CEIDG umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby przesyłającej wniosek oraz czas jego przesłania i przesyła do CEIDG nie później niż następnego dnia roboczego od dnia jego otrzymania.
Organ gminy przekształca wniosek na formę dokumentu elektronicznego
Wniosek o wpis do CEIDG składany osobiście opatrzony jest własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, natomiast wniosek o wpis do CEIDG wysłany listem poleconym opatrzony jest własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność poświadczona jest przez notariusza (art. 27 ust. 8 i 9 s.d.g.).
Zgodnie z tym należy uznać, że jeżeli wnioskodawca przesłał do urzędu gminy wniosek o wpis do CEIDG, który został przez niego podpisany, jednak brak jest poświadczenia własnoręczności tego podpisu przez notariusza, wówczas należy wezwać przedsiębiorcę do skorygowania lub uzupełnienia wniosku, wskazując uchybienia, w terminie 7 dni roboczych, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania (art. 27 ust. 4 w zw. z art. 27 ust. 1 pkt 6 s.d.g.).
Wpisu do CEIDG można dokonać także przez pełnomocnika. W takim przypadku pełnomocnik powinien dołączyć dokument wskazujący jego umocowanie oraz zakres umocowania, a także uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł od pełnomocnictwa. Jeżeli we wniosku CEIDG-1 zostaną podane dane pełnomocnika (rubryka 30 wniosku CEIDG-1), późniejsze czynności pełnomocnika w zakresie CEIDG będą nieodpłatne.
Stosownie do art. 25 ust. 1 pkt 11 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wpisowi do CEIDG podlegają dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo, o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG.
Zgodnie natomiast z art. 25a ust. 1 – 3 s.d.g. jeżeli w CEIDG wpisano dane, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 11, do wykazania przed organem administracji publicznej upoważnienia do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy nie stosuje się przepisu art. 33 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. W takim przypadku organ administracji publicznej z urzędu potwierdza w CEIDG upoważnienie pełnomocnika do prowadzenia sprawy w imieniu przedsiębiorcy, poza sprawami prowadzonymi na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz ustawy z 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (DzU z 2011 r. nr 41, poz. 214 i nr 53, poz. 273).
Na pytania odpowiadał Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Gospodarki