Pracujący ojcowie w tym roku będą mogli jak nigdy dotąd korzystać z dodatkowych tygodni wolnych od pracy, by poświęcić się opiece nad dziećmi.

Chodzi o możliwość przejęcia przysługującego matce dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wykorzystanie tzw. urlopu ojcowskiego.

[srodtytul]Na ojcowskim[/srodtytul]

Ojciec dziecka może od 1 stycznia 2010 r. wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński. W 2010 i 2011 r. wynosić będzie dwa tygodnie. Prawo do tego wolnego tata nabędzie tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze – gdy matka dziecka po wykorzystaniu 14 tygodni macierzyńskiego zrezygnowała z pozostałej części na rzecz ojca. Ten może wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie dodatkowego urlopu.

Po drugie – ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać fakultatywną część urlopu macierzyńskiego, gdy matka dziecka nie będzie z niego korzystać.

Ponadto ojciec będzie mógł niezależnie od urlopu i dodatkowej części macierzyńskiego i dni wolnych z okazji urodzenia dziecka iść na tzw. urlop ojcowski. Docelowo będzie on wynosił dwa tygodnie, ale od stycznia 2010 r. można wykorzystać tylko tydzień. Na wykorzystanie urlopu jest 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. O skorzystaniu z tego świadczenia decyduje ojciec. Aby nie zaskakiwać pracodawcy, wniosek o urlop ojcowski musi być złożony co najmniej na siedem dni przed planowanym urlopem.

Pracownik, który zdecyduje się na urlop ojcowski, nie musi obawiać się utraty pracy z tego powodu, bo i do niego odnoszą się zasady szczególnej ochrony, takie jak dla matki przebywającej równocześnie na urlopie macierzyńskim.

Nie ma też problemu z ewentualną utratą pieniędzy z powodu przerwy w pracy, bo podczas tego urlopu pracownik ma prawo do 100 proc. zasiłku macierzyńskiego (art. 184 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3CB0A59DAC21B917DAAF1E130E0D10FD?id=76037]kodeksu pracy[/link]).

[srodtytul] Urlopowe dorabianie[/srodtytul]

Jednym z dużych problemów związanych z macierzyństwem jest utrata kontaktu z zawodem i pracodawcą. By go zniwelować, ustawodawca dopuścił możliwość pracy w firmie, w której rodzic pracował przed urodzeniem dziecka. Jest to dopuszczalne tylko w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Praca w tym okresie nie może zajmować więcej niż połowę pełnego etatu. By skorzystać z tej opcji, trzeba będzie złożyć wniosek pracodawcy w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. We wniosku należy określić wymiar czasu, w jakim ma być świadczona praca, i okres, w którym ma był łączony urlop macierzyński z pracą. Możliwość dorabiania w czasie dodatkowego macierzyńskiego ma każdy rodzic z niego korzystający.