Aktualizacja: 09.12.2015 06:30 Publikacja: 09.12.2015 06:30
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski jo Jakub Ostałowski
Specyfika ewidencji nieruchomości w księgach rachunkowych i ich prezentacji w sprawozdaniach finansowych wynika z uwarunkowań przedmiotowych i podmiotowych. Nieruchomości są aktywami trwałymi o dużej wartości, a gospodarka nieruchomościami podlega szczególnym regulacjom prawa cywilnego znajdującym wyraz m.in. w sposobie udokumentowania operacji gospodarczych z ich udziałem. Dodatkowo, jednostki sektora finansów publicznych w zakresie pozyskania, wykorzystania i zbycia nieruchomości objęte są regulacjami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2015 r. poz. 782), dającymi tym podmiotom uprawnienia, ale też nakładającymi obowiązki w zakresie sposobu i formy wykonywania operacji gospodarki nieruchomościami, wchodzącymi w skład zasobów nieruchomości.
Nowoczesne technologie działają szybko i efektywnie. Ale w świecie księgowości są problemy, które musi rozwiązać człowiek.
Ustawa o VAT już nie będzie modyfikowana pod kątem e-faktur. Eksperci radzą, aby szykować się na nowe rozwiązania.
Duże firmy zdają sobie sprawę z rewolucji, jaką przyniesie KSeF, ale niewiele z nich podjęło już przygotowania organizacyjne – wynika z ankiety kancelarii ID Advisory.
Od 1 lipca 2024 r. firmy będą musiały raportować transakcje w centralnej bazie.
Opracowany przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego poradnik dla członków rad nadzorczych ma pomagać we współpracy z biegłym rewidentem, choć może wprowadzać w błąd.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
KSeF to system finansowo-księgowy, który ma umożliwić przedsiębiorcom przesyłanie e-faktur. Jako obowiązkowy miał zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2024 r., Ministerstwo Finansów przekłada jednak ten termin.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W gdańskiej dzielnicy Młyniska mieszkania staniały od listopada niemal o 12 proc. Na Starym Mieście w Krakowie zdrożały o niespełna 4 proc. - wynika z analiz Rankomat.pl i Rentier.io.
Pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych budynków, mogących samodzielnie funkcjonować. Jednak inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania terenu dla całego zamierzenia budowlanego.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Po wielomiesięcznej przerwie w pracach nad projektem nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa przyjęto nowy projekt, który pozwoli na stworzenie ok. 20 tys. mieszkań komunalnych oraz mieszkań TBS na tani wynajem.
Stabilne otoczenie makro faworyzujące deweloperów bazujących na klientach z zasobniejszymi portfelami oraz atrakcyjna oferta to fundamenty, pozwalające firmie oczekiwać jeszcze lepszej sprzedaży w 2025 r.
Przedsiębiorcy kupujący zdewastowane mieszkania, remontujący je i dający im drugie życie, wypełniają ważną, choć niewielką niszę rynkową. I zdecydowanie nie zasługują na hejt, który ich spotyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas