Trudne do wyceny wartości niematerialne

Fiskus nie zastosuje danych ex post, gdy kontrolowaną transakcję z przeniesieniem trudnych do wyceny wartości obejmuje uprzednie porozumienie APA.

Publikacja: 15.04.2019 08:12

Trudne do wyceny wartości niematerialne

Foto: 123RF

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w zakresie cen transferowych. Do najistotniejszych spośród nich zaliczyć można rozszerzenie definicji podmiotów powiązanych przy równoczesnym doprecyzowaniu obowiązku ustalania rynkowych warunków w stosunku do wszystkich transakcji realizowanych pomiędzy nimi, wprowadzenie o wiele dotkliwszych sankcji podatkowych za brak stosowania się do zasady ceny rynkowej oraz usankcjonowanie obowiązków z zakresu cen transferowych na gruncie KKS. Ważną zmianą, która w praktyce ułatwia organom podatkowym (celno-skarbowym) weryfikację i w konsekwencji kwestionowanie rozliczeń wewnątrzgrupowych jest wprowadzenie instytucji trudnych do wyceny wartości niematerialnych. Zgodnie z definicją z rozporządzenia z 21 grudnia 2018 r. ws. cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, przez trudne do wyceny wartości niematerialne rozumie się wartości niematerialne, a także prawa do tych wartości, dla których w chwili ich przenoszenia między podmiotami powiązanymi nie istniały wiarygodne dane porównawcze ani prognozy dotyczące przyszłych przepływów pieniężnych lub przewidywanych przychodów z tych wartości lub założenia zastosowane przy wycenie tych wartości obarczone były wysokim stopniem niepewności, co powoduje, że rezultat ekonomiczny z przeniesienia tych wartości był trudny do określenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Nadchodzi rewolucja dla firm. Resort finansów pokazał „mapę drogową”
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania