Złe prognozy dla świata. Przed nami trudna dekada

Konflikt zbrojny jest głównym zagrożeniem dla świata w 2025 r. Za nim na liście największych ryzyk są gwałtowne zjawiska pogodowe, dezinformacja, polaryzacja społeczna, cyberataki. Globalny krajobraz pozostanie niespokojny co najmniej do 2035 r.

Aktualizacja: 17.01.2025 10:37 Publikacja: 17.01.2025 04:43

Złe prognozy dla świata. Przed nami trudna dekada

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski płyną z „Global Risks Report 2025” opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne przy współpracy z Marsh McLennan i Zurich Insurance Group. To już 20. edycja raportu, który wskazuje największe ryzyka, przed którymi stoi świat. Tym razem jego autorzy oparli się na opiniach ponad 900 globalnych ekspertów do spraw ryzyka, decydentów politycznych i liderów branży, ankietowanych we wrześniu i październiku 2024 r.

Najnowsza edycja „Global Risks Report” przedstawia coraz bardziej podzielony, globalny krajobraz zagrożeń, w którym eskalacja wyzwań geopolitycznych, środowiskowych, społecznych i technologicznych zagraża stabilności i postępowi. Respondenci są przy tym znacznie mniej optymistyczni co do przyszłości dla świata w perspektywie długoterminowej niż krótkoterminowej. Prawie dwie trzecie respondentów przewiduje, że do 2035 r. globalny krajobraz pozostanie niespokojny, w szczególności z powodu nasilających się wyzwań środowiskowych, technologicznych i społecznych. Choć w tej edycji raportu zagrożenia gospodarcze są mniej widoczne, wciąż budzą niepokój i są powiązane z napięciami społecznymi oraz geopolitycznymi.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Tajemniczy skok zwolnień grupowych w marcu
Raporty ekonomiczne
Polacy nie mogą spać, biznes traci na tym krocie
Raporty ekonomiczne
Prawnicy i programiści powinni się bać? Widać efekty AI
Raporty ekonomiczne
Wiceminister klimatu: Myślimy, co powinno być następnym krokiem po systemie kaucyjnym
Raporty ekonomiczne
Pozytywny wkład Ukraińców do PKB Polski