Aktualizacja: 03.04.2025 12:36 Publikacja: 31.01.2025 20:48
Foto: mat. pras.
Jak pan ocenia obecną sytuację na rynku pracy? Czy bliżej nam do rynku pracodawcy czy pracownika?
Powiedziałbym, że zbliżamy się powoli do rynku równowagi, na którym żadna ze stron nie ma dominującej pozycji. I jest to dosyć długa droga, którą przechodzimy po okresie turbulencji i rozchwiania gospodarki w ostatnich kilku latach. W 2025 r. sytuacja na rynku pracy będzie się stabilizowała, chociażby pod kątem płac, bo będziemy wracać do wolniejszych zmian wynagrodzeń porównywalnych do tych sprzed wybuchu kryzysu pandemicznego. Podobnie będzie z inflacją. Konsensus prognoz ekonomicznych zakłada, że będzie ona malała, co będzie się też przekładało na mniejszą presję płacową, a także na mniejszą skłonność firm do podwyżek. Tym bardziej że niskie rentowności firm nie dają dzisiaj zbyt dużej przestrzeni na dwucyfrowe podwyżki wynagrodzeń, które widzieliśmy w otoczeniu wysokiej inflacji. Zmierzamy więc w kierunku większej stabilizacji i równowagi, choć oczywiście długoterminowe i strukturalne wyzwania na rynku pracy pozostają.
W firmy oferujące szkolenia IT mocno uderzyła recesja w branży technologicznej, a zwłaszcza spadek popytu na poc...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Sklepy internetowe nad Wisłą mocno zerkają w stronę innych rynków – mówi nam Lorna Dunne, szefowa sprzedaży międ...
Podaż nowych mieszkań w Łodzi jest rekordowa – ich całkowita wyprzedaż mogłaby potrwać nawet trzy lata. Do tego...
Myślę, że zmiana nastawienia prezesa NBP Adama Glapińskiego jest kwestią czasu. Lipcowa projekcja pokaże już inn...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W kwietniu możemy spodziewać się spadku inflacji, stabilizacji dynamiki płac, dobrego miesiąca w handlu z racji...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas