W tym roku sprowadzimy do kraju milion używanych aut. W większości po wypadkach

Bardzo szybko rośnie prywatny import aut z USA, tańszych i młodszych w porównaniu z samochodami z rynków europejskich. Ale 94 proc. z nich jest uszkodzonych.

Publikacja: 14.02.2025 04:41

Używane auta zza granicy w olbrzymiej większości mają burzliwą przeszłość

Używane auta zza granicy w olbrzymiej większości mają burzliwą przeszłość

Foto: Adobe Stock

Milion używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy może trafić w tym roku na polskie drogi. Taki scenariusz prognozuje Instytut Samar, który podsumował prywatny import aut w styczniu 2025 r. Okazuje się, że w ubiegłym miesiącu wwieziono do Polski 77 tys. osobowych i lekkich dostawczych aut z drugiej ręki, o niemal 6 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej.

– Styczniowe dane pokazują, że rynek ten nadal dynamicznie rośnie, a Polacy chętnie sięgają po używane auta z zagranicy, co wynika zarówno z bogatej oferty na rynkach zachodnich, jak i z relatywnie niskiego kursu euro – komentuje Karolína Topolová, dyrektor generalna i prezes zarządu Aures Holdings, operatora sieci autokomisów AAA Auto. Samar zwraca także uwagę na szybko rosnący w imporcie udział samochodów użytkowych: jeśli rejestracje sprowadzanych aut osobowych zwiększyły się r./r. o 4,7 proc. (do 69,1 tys.), to lekkich dostawczych przybyło niemal 17 proc. więcej. To najlepszy wynik od co najmniej 2000 r., od kiedy to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców udostępnia tego rodzaju dane.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Raporty ekonomiczne
Czy mamy już przesyt AI? Sceptycyzm wkradł się do biznesu
Raporty ekonomiczne
Pokój w Ukrainie zatrzęsie polskim rynkiem pracy?
Raporty ekonomiczne
Czy „Klucz do mieszkania” podbije ceny nieruchomości
Raporty ekonomiczne
Zatrzęsienie mieszkań. Ale spektakularnych powrotów klientów na rynek nie ma
Raporty ekonomiczne
Strategie energetyczne czekają na wybory, biznes liczy na zmiany