Dług w ZUS a prawo do zasiłku chorobowego

Z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego korzysta blisko 1,4 mln samozatrudnionych. Po 1 stycznia 2018 r. tylko terminowe opłacanie składek zagwarantuje im prawo do korzystania ze świadczeń z tego ubezpieczenia.

Publikacja: 19.10.2017 06:00

Dług w ZUS a prawo do zasiłku chorobowego

Foto: Fotolia.com

Z danych ZUS wynika, że obecnie problem z długami składkowymi ma ponad 280 tys. prowadzących działalność gospodarczą, którzy sami opłacają składki za swoje ubezpieczenia. Ich zobowiązania w ZUS wynoszą łącznie 3 mld zł. Po zmianie przepisów od 1 stycznia 2018 r. bieżące wpłaty składek pokryją najpierw najstarsze zaległości. Gdy zabraknie bieżącej wpłaty na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenie to w odniesieniu do prowadzącego działalność, ale także członka jego rodziny – osoby współpracującej przy prowadzeniu działalności, ustanie z mocy ustawy. W konsekwencji spowoduje to brak możliwości nabycia prawa do zasiłku wypłacanego w czasie zwolnienia lekarskiego, a także zasiłku macierzyńskiego czy opiekuńczego. Świadczenia te przysługują bowiem osobom, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne