Aktualizacja: 18.10.2017 19:05 Publikacja: 18.10.2017 18:17
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Okazuje się jednak, że od Nowego Roku przedsiębiorcy nie tylko dostaną oddzielne konto, na które będą wpłacać składki jednym przelewem. ZUS zaliczy też bieżącą wpłatę na poczet zaległości. To oznacza, że powstanie kolejna zaległość. I gdy taki zadłużony w ZUS właściciel firmy trafi po sylwestrowej zabawie do szpitala, to nie dostanie zasiłku chorobowego. Skoro nie zapłacił składki w terminie, a nie zapłacił, bo przelane przez niego pieniądze pokryły jedynie wcześniej zaciągnięty dług, traci prawo do świadczeń. Dura lex, sed lex. Nie otrzyma więc zasiłku chorobowego, a także macierzyńskiego, opiekuńczego i rehabilitacyjnego. A według ZUS zaległości na 14,5 mld zł ma 646 tys. firm. 31 grudnia może być ich jeszcze więcej.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas