Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę i jednocześnie rozpoczęłam prowadzenie działalności pozarolniczej. Z działalności opłacam składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Niestety, miałam wypadek przy pracy w trakcie wykonywania umowy o pracę. Miał on miejsce miesiąc po założeniu firmy. Lekarz stwierdził niezdolność do pracy. Czy tak krótki okres ubezpieczenia z działalności wyklucza otrzymanie zasiłku chorobowego? – pyta czytelniczka.

Nie.

Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru przysługuje w przedstawionej sytuacji zarówno z tytułu zatrudnienia, jak i prowadzenia działalności pozarolniczej. Takie stanowisko zajął ZUS w komentarzu do ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zamieszczonym na stronie internetowej Zakładu (www.zus.pl).

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, co wprost wynika ze wspomnianej ustawy. Dlatego przedsiębiorca otrzyma to świadczenie mimo krótkiego okresu ubezpieczenia.

podstawa prawna: art. 7, art. 8 ust. 1, art. 9 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r., nr 167, poz. 1322 ze zm.)