W najnowszej wersji projektu zmian w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa znalazły się rozwiązania, które mają pomóc samotnym ojcom.
Gdy tata ?przejmuje opiekę
W ostatnich tygodniach cały kraj obiegła historia ojca piątki dzieci ze Strzelec Krajeńskich, który został z nimi sam po śmierci żony. Kiedy musiał zrezygnować z pracy, by zająć się domem, ZUS odmówił mu przyznania zasiłku macierzyńskiego. Został więc bez środków do życia.
Nowela przewiduje, że w takiej sytuacji ojciec dostanie prawo do tego świadczenia, pod warunkiem że sam ma prawo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Będzie to możliwe także w razie porzucenia dzieci przez matkę lub wówczas, gdy jest ona niezdolna do samodzielnej egzystencji.
Wątpliwe przepisy
Rząd jeszcze w tym roku mocno przykręci śrubę rozpoczynającym działalność gospodarczą. Nowela ma wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Może to więc nastąpić nawet w październiku.
Obecnie kobieta ciężarna, która założy firmę, w zamian za jedną składkę do ZUS w wysokości 3 tys. zł może liczyć na prawie 60 tys. zasiłku przez rok urlopu macierzyńskiego.
300 mln zł
- zaoszczędzi rząd na młodych rodzicach
– Po zmianach w czasie rocznego macierzyńskiego dostanie z ZUS dziesięć razy mniej pieniędzy – mówi Andrzej Radzisław, radca prawny współpracujący z kancelarią LexConsulting.pl. – Moje wątpliwości budzą jednak niejasne przepisy przejściowe. Mogą one spowodować, że nowym, niekorzystnym sposobem liczenia zasiłków macierzyńskich czy chorobowych zostaną objęte także osoby, które przeszły na to świadczenie jeszcze przed nowelizacją przepisów.
Chodzi o art. 10 ust. 3 projektu, który daje ZUS możliwość policzenia świadczenia na nowo, gdy przyznaje „zasiłek nowego rodzaju". Nie wiadomo, jak po zmianach ten przepis będzie interpretowany. Mogą ucierpieć osoby, które składają wnioski o kolejne zasiłki na następne okresy urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego.
12 tys. osób
- przeszło w 2013 r. na wysoki zasiłek w pierwszych miesiącach od założenia firmy
Na pewno obniżka zasiłku czeka kobiety spodziewające się dziecka, które ostatnie miesiące przed porodem spędzą na zasiłku chorobowym. Jeśli urodzą po zmianie przepisów, dostaną świadczenie nowego rodzaju. Macierzyński będą miały liczony na nowych zasadach.
Więcej czasu dla lekarzy
Rząd wydłuża też o rok okres przejściowy niezbędny do wprowadzenia elektronicznego systemu zwolnień lekarskich. Do końca 2017 r., a nie – jak pierwotnie planowano – 2016 r., lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia od pracy w tradycyjny sposób. Zdecydowana większość ma komputery w swoich gabinetach i zapewne szybciej przejdzie na nowy system. A ma on przynieść wymierne efekty. ZUS błyskawicznie dostanie informację o wystawionym zwolnieniu i od razu będzie mógł je skontrolować.
– Wciąż w projekcie nie widać jednak wynagrodzeń dla lekarza za wystawianie zaświadczeń dla ZUS, czy to w wersji papierowej, czy e-zwolnień – komentuje Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Etap legislacyjny: przed Komitetem Stałym RM