Na razie na ubezpieczeniowym polu dokumentacyjnym panuje bałagan. Od kilku miesięcy trwa prawno-pracownicza i ubezpieczeniowa ofensywa legislacyjna. Szkoda tylko, że ustawowym zmianom, często długo oczekiwanym przez ubezpieczonych, nie towarzyszą zmiany w rozporządzeniach wykonawczych.
Tak jest choćby z obowiązującą od 17 czerwca nowelizacją kodeksu pracy wprowadzającą wydłużony, 52-tygodnowy okres rodzicielskiej pieczy. Rodzic może go wybrać w całości – w trybie art. 179¹k.p. (z prawem do 80 proc. zasiłku macierzyńskiego) lub na raty, wnioskując o kolejne, bezpośrednio po sobie następujące dwie części dodatkowego urlopu macierzyńskiego z 100-proc. zasiłkiem, i rodzicielskiego z 60-proc. świadczeniem (ten urlop można dzielić na trzy części).
Nie ma także przeszkód prawnych, aby rodzice pracownicy wymieniali się tymi uprawnieniami. Oczywiście pod warunkiem, że zostanie zachowana odpowiednia procedura. Jeżeli tata chce zastąpić mamę w opiece nad maluchem, a pracuje w małej firmie, która nie wypłaca swoim ubezpieczonym zasiłków, to jako płatnik jego składek ma ona dokumentacyjny szkopuł.
ZUS kończy prace nad Płatnikiem. Program będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2014 r.
– Procedura zasiłkowa wymaga, by płatnik wypełnił formularz ZUS Z-3 i poinformował organ rentowy, który będzie wypłacał zasiłek ubezpieczonemu o wysokości dotychczas pobieranego świadczenia przez drugiego z rodziców i części wykorzystanego wolnego. Problem w tym, że obowiązują stare formularze niedostosowane do tych zmian – zauważa Robert Jasiński, specjalista od spraw kadrowych i płacowych.
Prace nad nowelizacją zasiłkowego rozporządzenia co prawda trwają, ale są na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Podobnie jest z dokumentami rozliczeniowymi i kodami. Ministerstwo Pracy przygotowało projekt nowelizujący rozporządzenie dokumentacyjne. Uwzględnia ono czerwcowe zmiany rodzicielskie – będą nowe kody świadczenia/przerwy – ale nie obejmuje już tych wrześniowych dotyczących niepracowniczych urlopów wychowawczych dla przedsiębiorców i zleceniobiorców. Za nich stosownych zgłoszeń do ubezpieczeń dokonuje sam ZUS, ale dobrze by było, gdyby był osobny kod dla każdego tytułu, z którego dana osoba obejmowana jest obowiązkowym przecież ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i zdrowotnym (art. 6a ust. 1 ustawy systemie ubezpieczeń społecznych) czy ubezpieczeniem emerytalnym (art. 6b ust. 1).
– Nowa wersja Płatnika powinna być gotowa na jesieni – informuje Radosław Milczarski, rzecznik ZUS.
Co ciekawe, na rynku dostępne są już szkolenia z „najnowszej wersji Płatnika 9.01.001", chociaż prace nad nim – jak deklaruje rzecznik – nie zostały jeszcze ukończone. Niektóre firmy szkoleniowe oferują nawet pracę na wersji demonstracyjnej. Nowy program ma umożliwić sporządzenie rocznego zestawienia ZUS RMUA, którego zabrakło płatnikom w tym roku przy sporządzaniu pierwszej rocznej informacji. Pojawić się także ma nowa funkcja umożliwiająca rejestrację informacji o stanie przetworzenia dokumentów wysłanych do organu rentowego.
W nowym programie trzeba będzie się rozliczać od 1 stycznia 2014 r.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, a.abramowska@rp.pl