- Nasza pracownica była przewlekle chora - po wykorzystaniu 182-dniowego okresu zasiłkowego przyznano jej świadczenie rehabilitacyjne na 12 miesięcy. W czasie jego pobierania urodziła dziecko.

Czy mamy jej wypłacać zasiłek macierzyński normalnie od dnia porodu? Jak ustalić podstawę wymiaru tego zasiłku? Pracownica dopytuje się, czy będzie otrzymywać dwa świadczenia. Twierdzi, że otrzyma i świadczenie rehabilitacyjne i zasiłek macierzyński. Czy ma rację?

– pyta czytelnik.

Zasadą jest, że jeśli ciężarna pracownica nie wnioskuje o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego na dwa tygodnie przed spodziewaną datą porodu, to pierwszym dniem, w którym nabywa prawo do urlopu, a co za tym idzie i zasiłku macierzyńskiego, jest dzień porodu.

Tak stanowi art. 183

1

kodeksu pracy

. Prawo do tego świadczenia przysługuje bowiem osobie, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego (art. 29 ust. 1 pkt 1

ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.

, dalej ustawa zasiłkowa). Czas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego mieści się w tym okresie.

Zmiana wypłat

Podczas urlopu macierzyńskiego pracownicy należy wypłacać zasiłek macierzyński zamiast świadczenia rehabilitacyjnego. Analogiocznie jak przy zasiłku chorobowym - jeśli ubezpieczona powiła potomka będąc na chorobówce, dzień porodu jest dla niej pierwszym dniem, za który ma prawo do zasiłku macierzyńskiego zamiast chorobowego.

Podstawa wymiaru nowego świadczenia pozostanie ta sama, czyli ta, którą przyjęto jako podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego (po waloryzacji). A to dlatego, że bezpośrednio przed przyjściem dziecka na świat ubezpieczona pobierała świadczenie rehabilitacyjne.

Tutaj stosuje się zatem zasadę, że jeżeli bez pauzy dłuższej niż trzy miesiące kalendarzowe przed porodem pracownica pobierała zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, to podstawą wymiaru zasiłku macierzyńskiego jest to samo wynagrodzenie, które przyjęto do obliczenia pierwszego świadczenia. Tak przewiduje art. 43 ustawy zasiłkowej. Oznacza to, że przy przerwie dłuższej lub trwającej trzy miesiące kalendarzowe nie ma potrzeby ustalania na nowo podstawy wymiaru zasiłku.

Powrót do poprzednich kwot

Gdy okres urlopu macierzyńskiego zakończy się przed upływem terminu, do którego przyznano świadczenie rehabilitacyjne, to po zakończeniu urlopu pracownica nadal korzysta z tego świadczenia – do wyczerpania okresu wskazanego w decyzji ZUS. Wysokość świadczenia wypłacanego po urlopie macierzyńskim będzie wynosić 75 proc. podstawy wymiaru (art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Po wyczerpaniu 182-dniowego zasiłku chorobowego pani Anecie przyznano prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 16 lipca 2012 r. do 10 lipca 2013 r. (12 miesięcy; zgodnie z zasadami zasiłkowymi jeden miesiąc to trzydzieści dni).

2 października 2012 r. urodziła dziecko i nabyła prawo do urlopu macierzyńskiego od 2 października 2012 r. do 18 lutego 2013 r. (20 tygodni podstawowego urlopu), a następnie do dodatkowego urlopu macierzyńskiego od 19 lutego do 18 marca 2013 r. Pracownicy przysługuje:

- świadczenie rehabilitacyjne od 16 lipca 2012 r. do 1 października 2012 r. w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru (świadczenie przypada na okres ciąży),

- zasiłek macierzyński od 2 października 2012 r. do 18 marca 2013 r. w wysokości 100 proc. zwaloryzowanej podstawy wymiaru,

- świadczenie rehabilitacyjne od 19 marca 2013 r. do 10 lipca 2013 r. w wysokości 75 proc. podstawy wymiaru.