Za luty trzeba opłacić wyższą składkę rentową. Nową stawkę wprowadziła ustawa z 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 291, poz. 1706). Podwyżka bezpośrednio uderzy po kieszeni pracodawców.

To ich część składki została podwyższona o 2 punkty procentowe (z 4,5 do 6,5 proc.) w porównaniu z tą płaconą w lutym za styczeń 2012 r. Koszty po stronie ubezpieczonych zostają te same. Nadal opłacają tę składkę w wysokości 1,5 proc.

Co zostaje bez zmian

Zmianie nie uległy zasady finansowania składki rentowej. Płatnicy będą ją opłacać za swoich ubezpieczonych, np. za pracowników czy zleceniobiorców w części 6,5 proc.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą sfinansują całą składkę (czyli 8 proc.) ze swoich środków zarówno za siebie, jak i za osoby z nimi współpracujące. Za niektórych ubezpieczonych zaś składkę zapłaci budżet państwa za pośrednictwem ZUS – np. za pracowników na urlopach wychowawczych.

Ważna data wypłaty

Wyższą składkę rentową należy opłacać od podstaw wymiaru wykazanych w dokumentach rozliczeniowych składanych począwszy od lutego br.

Dla pracowników podstawą tą jest przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągnięty z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Oczywiście z wyłączeniem wynagrodzenia chorobowego i zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Podstawy wymiaru nie stanowią też przychody wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Z uwagi na to, że podstawą wymiaru jest tu przychód, w sporządzanym za pracownika imiennym raporcie RCA i w zbiorczej deklaracji DRA trzeba wykazać wszystkie wypłaty (podlegające składkom), dokonane lub postawione do dyspozycji ubezpieczonego od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, którego dotyczą te dokumenty rozliczeniowe (§ 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany ZUS; DzU nr 78, poz. 465 ze zm.).

Przykład

Wynagrodzenia w zakładzie pracy wypłacane są z dołu, do 10. dnia następnego miesiąca. Pensję za styczeń 2012 r. pracownicy otrzymali 10 lutego 2012 r.

W tym wypadku już od styczniowego wynagrodzenia trzeba odprowadzić wyższą składkę rentową. Ważna jest bowiem data wypłaty.

Przykład

Pracownik otrzymał w lutym br. podwyżkę wynagrodzenia z okresem wstecznym od 1 stycznia 2012 r.

W lutym na jego konto  wpłynęło wynagrodzenie za ten miesiąc oraz wyrównanie styczniowych poborów. Od ich sumy pracodawca musi odprowadzić wyższą składkę rentową.

Uwaga!

W zakresie opłacania składek nie ma żadnego znaczenia okres, za jaki przysługuje pensja. Znaczenie ma wyłącznie data jej wypłacenia.

Nie należy oczywiście naliczać składki rentowej według wyższej stopy procentowej dokonując korekty wcześniej przekazanych dokumentów.

Przykład

Od grudnia 2011 r. pan Jan został oddelegowany do pracy w Niemczech. Pracodawca zapewnił mu zakwaterowanie na miejscu. Na ten cel co miesiąc przekazuje zatrudnionemu odpowiednią kwotę.

Księgowa w lutym br. zorientowała się, że od kwot przekazanych na cele mieszkaniowe nie odprowadziła składek. W tym przypadku księgowa powinna skorygować dokumenty, doliczając do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika przekazane mu pieniądze na pokrycie kosztów zakwaterowania.

Przy czym za grudzień 2011 r. i styczeń 2012 r. powinna naliczyć od nowej podstawy składkę rentową według starej stopy procentowej (tj. łącznie 6 proc.), a za luty w wysokości 8 proc. podstawy wymiaru.

Tylko w nowym programie

Rozliczając w marcu lutowe składki trzeba pamiętać o konieczności zaktualizowania programu Płatnik. Dokumenty rozliczeniowe, począwszy od tych przekazywanych za luty 2012 r., muszą być przygotowane w wersji 8.01.001A. Od 5 marca 2012 r. ZUS nie przyjmie żadnych dokumentów sporządzonych w poprzednich wersjach Płatnika.

Od 22 lutego 2012 r. ze strony internetowej ZUS można pobrać pakiet aktualizacyjny do programu Płatnik – 8.01.001A. Trzeba jednak pamiętać, że można go zainstalować wyłącznie na wersję 8.01.001.