Posłowie zmienili [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352798]ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512)[/link].
Nowe przepisy zwiększą wymiar zasiłków chorobowych przysługujących pracownikom powyżej 50. roku życia z 70 proc. do 80 proc. w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Dzięki tej zmianie osoby liczące powyżej 50 lat, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu, nie będą dyskryminowane ze względu na wiek, a ponadto wszyscy pracownicy będą mieli świadczenia za okres pobytu w szpitalu w tej samej procentowo wysokości.
Zgodnie z obecnym prawem zatrudnieni, którzy ukończyli 50 lat, otrzymują zasiłek chorobowy od 15. dnia niezdolności do pracy, a ci, którzy nie ukończyli 50. roku życia, dostają go od 34. dnia. W razie niezdolności do pracy niewiążącej się z pobytem w szpitalu ta regulacja nie ma znaczenia dla pracownika po pięćdziesiątce, gdyż miesięczny zasiłek chorobowy w razie niezdolności do pracy niewymagającej pobytu w szpitalu stanowi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku (w okresie ciąży – 100 proc.).
Jeżeli jednak choroba wiąże się z pobytem w szpitalu, decydujące znaczenie dla zainteresowanego ma to, czy w okresie pobytu w szpitalu pobiera wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy.
Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami za okres pobytu w szpitalu przysługuje pracownikowi miesięczny zasiłek chorobowy stanowiący 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku, a w razie pobierania wynagrodzenia za czas choroby zatrudniony otrzymuje 80 proc. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, bez względu na to, czy jego przypadłość jest związana z pobytem w szpitalu czy też nie.
W czasie prac nad ustawą NSZZ „Solidarność” opowiedział się za podniesieniem zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu do 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku dla wszystkich ubezpieczonych.
Zmieniona ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.