Na podstawie art. 12a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D96934C86242F5A49A9A4557C710E194?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.) [/link][b]osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może otrzymać z PFRON jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej[/b], rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej.
[srodtytul]Umowa ze starostą[/srodtytul]
Wniosek składa się do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej w PUP. Starosta informuje pisemnie o rozpatrzeniu wniosku i wzywa jednocześnie do negocjacji warunków umowy. Powinny się one zakończyć w terminie 14 dni od doręczenia wezwania.
Umowa między wnioskodawcą a starostą powinna określać m.in.:
- zobowiązanie starosty do: wypłaty środków w kwocie ustalonej w wyniku negocjacji, co najmniej jednokrotnego zweryfikowania prawidłowości realizacji warunków umowy przez wnioskodawcę w czasie obowiązywania umowy,
- zobowiązanie wnioskodawcy do przeznaczenia środków na cel określony w umowie, rozliczenia otrzymanych środków w terminie określonym w umowie, informowania starosty o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie siedmiu dni od wystąpienia tych zmian.
Bardzo ważnym elementem umowy jest również obowiązek prowadzenia działalności lub członkostwa w spółdzielni socjalnej przez o najmniej 24 miesiące, z uwzględnieniem okresów choroby, powołania do odbycia zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego.
[srodtytul]Zwrot z odsetkami[/srodtytul]
Jeżeli z przyczyn leżących po stronie osoby niepełnosprawnej zostaną naruszone warunki umowy, osoba ta jest obowiązana do zwrotu otrzymanych środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pan Jacek jest osobą niepełnosprawną i uzyskał na podstawie zawartej ze starostą umowy środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jednakże po 12 miesiącach postanowił zakończyć działalność, ponieważ dostał propozycję atrakcyjnej pracy na etacie.
W związku z tym, że pan Jacek nie spełnił warunku umowy w postaci prowadzenia działalności przez co najmniej 24 miesiące, jest zmuszony do zwrotu środków, które otrzymał na rozkręcenie firmy.[/ramka]
[srodtytul]Wsparcie jest limitowane[/srodtytul]
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej przyznawane są w wysokości ustalonej ze starostą. Co istotne, maksymalna wysokość przyznanych środków nie może przekroczyć 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.
Pod pojęciem „przeciętne wynagrodzenie” na podstawie art. 2 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D96934C86242F5A49A9A4557C710E194?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link] rozumie się przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w formie komunikatu w Monitorze Polski.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pani Marta posiada lekki stopień niepełnosprawności. Chcąc otworzyć własny sklep, zawarła ze starostą umowę, dzięki czemu otrzyma środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
W związku z tym, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w II kwartale 2010 r. wyniosło 3197,85 zł, maksymalna kwota dotacji dla pani Marty wyniesie 47 967,75 zł.[/ramka]
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielane są zgodnie z zasadami przyznawania pomocy de minimis. Osoba niepełnosprawna nie otrzyma tych pieniędzy, jeżeli ten sam cel sfinansuje wcześniej z innej pomocy uzyskanej ze środków publicznych.
Szczegółowe zasady udzielania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej uregulowane zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (DzU z nr 194, poz. 1403 ze zm.).
[srodtytul]Dofinansowanie kredytu[/srodtytul]
Innym rodzajem wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest [b]dofinansowanie do wysokości 50 proc. oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej [/b](art. 13 ustawy o rehabilitacji).
Może je otrzymać osoba niepełnosprawna prowadząca już działalność gospodarczą albo własne lub wydzierżawione gospodarstwo rolne, jeżeli nie korzystała z pożyczki z PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo rolniczej oraz z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub pożyczka została spłacona albo w całości umorzona.
Warunkiem udzielenia pomocy jest zawarcie stosownej umowy ze starostą. Dofinansowanie udzielane jest w ramach pomocy de minimis.
[ramka][b]Płacisz w terminie, masz szansę otrzymać refundację[/b]
Niepełnosprawni mają możliwość uzyskania z PFRON refundacji obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne.
Fundusz refunduje obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
Warunkiem uzyskania refundacji jest terminowe opłacenie tych składek w całości. Uprawniona do refundacji osoba niepełnosprawna składa do PFRON wniosek o wypłatę refundacji składek za dany miesiąc. Refundacja ma charakter pomocy de minimis.
PFRON refunduje także składki na ubezpieczenia społeczne rolników – wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe, które przysługuje niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.
Szczegółowe zasady refundacji określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 9 stycznia 2009 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 42). [/ramka]
[i]Autor jest doradcą prawnym Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]