[b]– Zatrudniona od 15 lutego 2002 r. w naszej firmie pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim od 14 maja do 3 września 2004 r. Od 14 października 2004 r. do 1 września 2007 r. korzystała z urlopu wychowawczego. Od 2 września 2008 r. do 19 stycznia 2009 r. miała ponownie urlop macierzyński, a urlopu wychowawczego udzieliliśmy jej od 20 stycznia 2008 r. do 19 stycznia 2011 r. Po urodzeniu 19 stycznia 2010 r. trzeciego dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński.
Ze względu na to, że urodziła w czasie urlopu wychowawczego, ZUS nakazuje skrócenie jej wypłaty zasiłku macierzyńskiego o dwa tygodnie. Czy w świetle zmian do kodeksu pracy od stycznia br. podwładna może zwrócić się z prośbą o wydłużenie wypłaty zasiłku o dwa tygodnie? Wtedy zrównoważyłby się ten okres. Jak należy rozumieć sformułowanie ZUS, że skoro urodziła w czasie urlopu wychowawczego, nie ulega on przerwaniu?
Czy jeśli 19 stycznia 2011 r. skończy się pracownicy urlop wychowawczy na drugie dziecko, to może składać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na trzecie dziecko na kolejne trzy lata? Czy jej trzeci taki urlop trwałby od 20 stycznia 2011 r. do 19 stycznia 2014 r., bo wtedy trzecie dziecko skończy cztery lata?[/b] – pyta czytelniczka.
Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest m.in. urodzenie dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego lub urlopu wychowawczego. Tak stanowi art. 29 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512, dalej ustawa zasiłkowa)[/link].
[srodtytul]Jest rekompensata[/srodtytul]
Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie przerywa go. Taki urlop trwa nadal, a pracownica nie nabywa prawa do urlopu macierzyńskiego, a jedynie do zasiłku macierzyńskiego.
Jeżeli chodzi o długość okresu, w którym podwładnej przysługuje ten zasiłek, to gdy prawo do niego powstało w czasie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński otrzymuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie (art. 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej).
Zatem od przysługującego pracownicy wymiaru urlopu macierzyńskiego, wynikającego z art. 180 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link], należy odjąć dwa tygodnie, które kobieta mogła wykorzystać przed przyjściem potomka na świat. Skoro zatem urodziła przy jednym porodzie jedno dziecko, zasiłek macierzyński będzie otrzymywać przez 18 tygodni.
Pracownica, która korzysta z urlopu lub zasiłku macierzyńskiego po 1 stycznia 2010 r., ma prawo do zasiłku macierzyńskiego również przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Tak stanowi art. 182[sup]1[/sup] § 1 k.p.
Jeśli zatem złoży wniosek o dodatkowy urlop lub zasiłek macierzyński na co najmniej siedem dni przed przewidywaną datą jego rozpoczęcia (art. 182[sup]1[/sup] § 3 k.p.), zasiłek otrzyma za cały okres przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Dodatkowe dwa tygodnie zrekompensują podwładnej ujęte dwa tygodnie zasiłku macierzyńskiego, które mogła wykorzystać przed narodzinami.
[srodtytul]Na wniosek[/srodtytul]
Starając się o urlop wychowawczy na trzecie dziecko, podwładna czytelniczki powinna wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o jego udzielenie najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym terminem jego rozpoczęcia. Tak stanowi § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171835]rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (DzU nr 230, poz. 2291, dalej rozporządzenie)[/link].
Pamiętajmy, że szef nie może odmówić udzielenia takiego urlopu (§ 3 ust. 1 rozporządzenia). W związku z tym przeznaczone na wychowanie dziecka mogą być trzy kolejne lata, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez potomka czwartego roku życia, czyli u tej pracownicy maksymalnie do 19 stycznia 2014 r.