Tak będzie, jeżeli po wykorzystaniu przez pracownicę po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze ośmiu tygodni ojciec przerwie zatrudnienie lub inną pracę zarobkową i przejmie opiekę nad potomkiem.
[b] Wtedy, korzystając z urlopu macierzyńskiego w części odpowiadającej okresowi, w którym matka dziecka uprawniona do tego urlopu ze względu na stan zdrowia wymaga opieki szpitalnej, będzie miał prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.[/b] Kondycja matki musi uniemożliwiać jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem.
Tak wynika z art. 32a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0D02061E90BBDBDD4682FFB6C654FEE5?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].
Zasiłek ten będzie przysługiwał przez 56 dni, czyli przez osiem tygodni. Do tego świadczenia mogą być także uprawnione inne osoby niż ojciec dziecka. O kim mowa? Chodzi o tych, którzy są członkami najbliższej rodziny i zamiast chorującej mamy będą zajmowali się maluchem, rezygnując na ten czas z pracy.
Takie dodatkowe świadczenie przysługuje niezależnie od zasiłku opiekuńczego wypłacanego przez 60 dni w roku z tytułu opieki nad potomkiem. Jest przyznawane tylko z tytułu osobistego sprawowania opieki nad niemowlęciem, którego matka przebywa w szpitalu, będąc na urlopie macierzyńskim.
[b]Żeby otrzymać zasiłek, ojciec lub inna uprawniona osoba musi złożyć stosowny wniosek.[/b]
Na tym nie koniec. Aby formalności stało się zadość, wnioskodawca musi także załączyć zaświadczenie lekarskie o pobycie ubezpieczonej – matki dziecka w szpitalu oraz oświadczenie o pobieraniu przez ubezpieczoną – matkę dziecka zasiłku macierzyńskiego w okresie ośmiu tygodni po porodzie.
[ramka][b]Nie tylko dla małżonka[/b]
[b]Do tego dodatkowego zasiłku opiekuńczego ma prawo ojciec dziecka także wtedy, gdy nie jest mężem matki.[/b]
Zatem także mężczyzna, który pozostaje z nią w związku nieformalnym. Niezbędne jest jednak, aby przerwał zatrudnienie lub działalność zarobkową w związku z koniecznością sprawowania opieki nad potomkiem. [/ramka]