[b] 30 listopada 2009 r. zatrudnialiśmy ponad 20 osób, a w 2008 r. mniej. W związku z tym teraz jesteśmy zobowiązani wypłacać zasiłki (m.in. macierzyński). W tamtym roku dwie nasze pracownice zaszły w ciążę. Obie przebywały na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim do czasu porodu.
Jedna z nich urodziła 15 stycznia 2010 r. (i od tego dnia ma urlop macierzyński). Druga jest cały czas na zwolnieniu. Obydwu pracownicom zasiłki wypłacał ZUS. Czy nadal będzie to robił? [/b]
Jeżeli ZUS rozpoczął wypłatę zasiłków przed 1 stycznia, to będzie to kontynuował za cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy w nowym roku kalendarzowym, nawet jeżeli od 1 stycznia pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłków. Gdy po 1 stycznia nastąpi zmiana rodzaju pobieranego zasiłku, to wypłaca go pracodawca.
W opisanych przypadkach ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku chorobowego jeszcze w 2009 r., gdy pracodawca nie był uprawniony do wypłaty zasiłków. I dlatego kontynuował (kontynuuje) tę wypłatę za nieprzerwany okres niezdolności do pracy aż do dnia porodu.
Natomiast zasiłek macierzyński, do którego prawo powstało (powstanie) w 2010 r., powinien wypłacać pracodawca, skoro w tym roku ma obowiązek wypłaty zasiłków ze względu na to, że na 30 listopada 2009 r. zgłaszał do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych.
Bo o tym, czy pracodawca jest płatnikiem zasiłków dla swoich pracowników w czasie trwania ich zatrudnienia, nie decyduje liczba osób przez niego zatrudnionych, ale zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego.
[i]Autorka jest specjalistką w zakresie ubezpieczeń społecznych[/i]